Ίκαρος Χαλκίδας: «Ανάσανε» απέναντι στα Τρίκαλα BC (photos)

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ίκαρος Χαλκίδας, που φιλοξένησε και κέρδισε με 81-74 τα Τρίκαλα BC στο ΔΑΚ Κανήθου.

Απόλυτοι κυρίαρχοι ήταν οι Θεσσαλοί στο πρώτο μέρος. Αν κι έκαναν δύο λεπτά να πετύχουν καλάθι (5-0) στη συνέχεια πήραν... μπροστά κι έκαναν την ανατροπή (9-16 στο 6', 13-22 στο 10'). Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο κι έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα δέκα πόντων (32-42). Αλλαγή σκηνικού είχαμε, όμως, στο δεύτερο μέρος. Με τρίποντο του Ρίτσαρντς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 47-47 στο 24' και ολοκληρώνοντας επιμέρους σερί 29-9 ξέφυγαν στο 71-51 στο 28'. Το δεκάλεπτο έληξε στο 63-54, με το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ να έχει το μομέντουμ.