Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός, καθώς επικράτησε του Άρη με 95-63 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, κάνοντας έτσι το 1-0.Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εντυπωσιακοί από το ξεκίνημα και χάρη στην υψηλή τους ευστοχία από τη γραμμή των 6μ.75 προηγήθηκαν από νωρίς με 15-7, ύστερα από καλάθι του Μίλος Τεόντοσιτς (5ο λεπτό).Ωστόσο, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους, συνέχισαν να ευστοχούν από τη γραμμή του τριπόντου με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με το
επιβλητικό (30-10) υπέρ των γηπεδούχων (5/10 σουτ τριών πόντων για τον Ολυμπιακό).Οι Θοδωρής Παπαλουκάς, Γιώργος Πρίντεζης και Γιοτάμ Χαλπερίν με σουτ τριών πόντων, αύξησαν την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων σε 51-24 (η μέγιστη τιμή μέχρι τότε στο ματς) και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 54-26, μετά από εύστοχο τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη.Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, έχοντας πάρει μεγάλο προβάδισμα στο σκορ, ήταν λογικό να χαλαρώσει. Ο Άρης βρήκε κάποιες επιθετικές λύσεις, κυρίως μέσα στη ρακέτα και μείωσε σε 62-39. Μέχρι εκεί παρόλα αυτά. Ο Τεόντοσιτς μπήκε ξανά ορεξάτος και το σκορ έγινε 71-41, λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Το 73-45 ήταν το τυπικό, πριν ξεκινήσει το τέταρτο και το τελευταίο μέρος.Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε ούτε στην τέταρτη περίοδο, καθώς πριν τη λήξη ο Παπαλουκάς, με δύο διαδοχικά καρφώματα στον αιφνιδιασμό, έδωσε τη μέγιστη τιμή στο προβάδισμα των γηπεδούχων (+35, 93-58), για να φτάσουν στο τελικό 95-63.Tα δεκάλεπτα: 30-10,54-26,73-45,95-63Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 13, Γκόρντον 4, Σπανούλης 7, Πρίντεζης 8, Μπουρούσης 8, Κέσελ 4, Μαυροκεφαλίδης 6, Χαλπερίν 5, Γλυνιαδάκης 6, Παπανικολάου 6, Έρτσεγκ 8, Τεόντοσιτς 20Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 6, Ουίντερς 3, Κινγκ 12, Τσαϊρέλης 5, Χατζηβρέττας 4, Χαραλαμπίδης 4, Κασίροφ 13, Κουμπούρας 2, Μπάβτσιτς 4, Χρυσικόπουλος 5, Βεργίνης 5, Μποχορίδης