Στην κορυφή ξανά η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους ξεπέρασε το σοκ από την ήττα στο «Γ. Καραϊσκάκης» επιστρέφοντας στις εντός των τειχών επιτυχίες επικρατώντας της Παλέρμο με 2-0, για 8η αγωνιστική στο καμπιονάτο.

Έτσι η ομάδα του Αλέγκρι έμεινε μόνη πρώτη ξεφεύγοντας τρεις βαθμούς από τη Ρόμα, που είχε μείνει στο 0-0 χθες στο «Μαράσι» της Γένοβας, με αντίπαλο τη Σαμπντόρια.

Οι «μπιανκονέρι» άνοιξαν το σκορ με τον Βιδάλ στο 32ο λεπτό και διπλασίασαν με τον Γιορέντε στο 64΄, ενώ ο Τζοβίνκο έχασε την ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ

«σημαδεύοντας» το δοκάρι του Σορεντίνο στο 89΄.

Στο «Φρίουλι», με τον Καρνέζη στο τέρμα και τον Κονέ επίσης βασικό (αντικαταστάθηκε στο 59΄ από τον Πίντσι) η Ουντινέζε νίκησε 2-0 την Αταλάντα με γκολ των Ντι Νατάλε (6΄), Τερό (36΄) και ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Η Τζένοα πέρασε με νίκη από το «Μαρκαντόνιο Μπεντεγκόντι», καθώς επιβλήθηκε της Κιέβο 2-1 με ανατροπή. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Ζουκάνοβιτς στο 36΄, αλλά οι «ροσομπλού» αντεπιτέθηκαν στην επανάληψη και πέτυχαν δύο τέρματα με τους Μάτρι (72΄) και Πινίγια (84΄).