Πρόκριση για Αστέρα και Απόλλων Σμύρνης

Στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκαν Αστέρας Τρίπολης και Απόλλων Σμύρνης.

Οι Αρκάδες μετά το 0-0 της πρώτης αναμέτρησης νίκησαν εντός έδρας με 4-1 την Λάρισα και “τσέκαραν” το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Μόλις στο 13' ο Ναβάρο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Παπαγεωργίου με την πλάτη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0.

Στην επανάληψη η ομάδα

του Σάκη Τσιώλη συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και στο 75 έγινε και το 3-0 με τον Ράγιος, ενώ ο Καλαντζής στο 75' σημείωσε το τέταρτο γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης. Το γκολ τις τιμής για τους “βυσσινή” πέτυχε ο Φρανκού στο 86.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο “Γεώργιος Καμάρας” ο Απόλλων Σμύρνης παρότι μπήκε στο ματς με το 0-1 εις βάρος του από το πρώτο παιχνίδι κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την “Ελαφρά Ταξιαρχία” ο Μανιάς, ο οποίος στο 2' έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και στο 108' σημείωσε το 2-0 στέλνοντας τον Απόλλων Σμύρνης στους 16.