"Πεντάρα" με ρεκόρ

Με εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην αυλαία του πρώτου γύρου της Super League ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 5-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο "Γεώργιος Καμάρας".
Παράλληλα οι "ερυθρόλευκοι" κατέρριψαν το αήττητο εκτός έδρας ρεκόρ τους που κρατούσε από το 1974, φτάνοντας τα 30 παιχνίδια δίχως ήττα μακριά από το "Γ. Καραϊσκάκης", μετρώντας σε αυτό το σερί 26 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Μετά από ένα στείρο πρώτο
25λεπτο, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο τις στημένες φάσεις και πέτυχε τρία γκολ στο 26', το 31' και το 41', με σκόρερ κατά σειρά τους Φουστέρ, Μανωλά και Σάμαρη, διαμορφώνοντας το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι ελάχιστες ελπίδες των γηπεδούχων για κάτι καλό στο ματς εξανεμίστηκαν με την αποβολή του Κανακούδη στο 53' και ο Σαβιόλα, που στην ανάπαυλα είχε αντικαταστήσει τον Ντομίνγκες, σημείωσε ακόμη δύο γκολ για τον Ολυμπιακό φτάνοντας το σκορ στο τελικό 0-5.