ΠΑΟΚ για Champions League

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα πλέι οφ, ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού, φτάνοντας τον στην ειδική βαθμολογία Αθανασιάδης (57'), Ελ Ζάρ (75') και Σισέ (79') οι σκόρερ του ματς.Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στα πρώτα 12 λεπτά είχε τρεις προσπάθειες με τον Σισέ, με την τελευταία
να είναι πιο αξιόλογη, καθώς ο Γάλλος βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι από γύρισμα του Νίνη, έπιασε το σουτ, αλλά ο Χαλκιάς ήταν σε ετοιμότητα. Μετά το 20΄ ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανεβάζει στροφές και στο 30΄ απείλησε για πρώτη φορά, με το σουτ του Τσιρίλο να διώχνει στη γωνία του ο Τζόρβας, ενώ δύο λεπτά αργότερα η μπάλα βρήκε στον Κατσουράνη από το σουτ του Ετό κι ενώ είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα.Από φάουλ του Νίνη στο 48΄ η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χαλκιά, ο οποίος είχε μείνει "άγαλμα". Σ΄ ένα χρονικό σημείο του αγώνα που ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Από σέντρα του Βιεϊρίνια στο 57΄ και λάθος του Βύντρα, ο Αθανασιάδης με γυριστό σουτ έδωσε το προβάδισμα στο "Δικέφαλο του Βορρά" (1-0). Το γκολ έδωσε μεγάλη ψυχολογική ώθηση στον ΠΑΟΚ, ο οποίος κυριάρχησε στο γήπεδο και στο 75΄ από ασίστ του Βιεϊρίνια, ο Ελ Ζαρ μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε τον Τζόρβα (2-0).Κι ενώ φαινόταν ότι ο ΠΑΟΚ θα είχε εύκολο έργο, στο 78΄ από σέντρα του Βύντρα και κεφαλιά του Σισέ η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Χαλκιά (2-1). Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Μουσλίμοβιτς έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να "καθαρίσει" το παιχνίδι, όταν πέρασε και τον Τζόρβα, αλλά το πλασέ που έκανε δεν ήταν καλό και ο Ιωαννίδης που είχε γυρίσει ανέκοψε όσο χρειαζόταν την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.Γήπεδο: ΤούμπαςΔιαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου), Γούκος (Ηπείρου)Κίτρινες: - / Ιωαννίδης, ΣαριέγκιΟι συνθέσεις των ομάδων:ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Ετό (70' λ. τρ. Σνάουτσερ), Λίνο, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Γκαρσία, Βιτόλο, Ίβιτς, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (65' Ελ Ζαρ), Αθανασιάδης.Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Κατσουράνης, Σαριέγκι, Ιωαννίδης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο (66' Καραγκούνης), Μαρίνος (55' Γκοβού), Νίνης (75' Πετρόπουλος), Χριστοδουλόπουλος, Σισέ.