Κρατάει την νίκη

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να εντυπωσιάσει για ακόμη ένα παιχνίδι επικράτησε του Πανσερραϊκού με σκορ 2-0 χάρη σε τέρματα των Μπουμσόνγκ και Σισέ. Οι «πράσινοι» ήταν τραγικοί στο α' ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να χάνουν καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν το παιχνίδι. Άλλωστε οι 3-7 τελικές προσπάθειες του α' μέρους επαληθεύουν τα παραπάνω.Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρυθμό τους αλλά και πάλι η εικόνα ήταν μέτρια έως κακή. Η αλλαγή στις αρχές του β' ημιχρόνου με τον Σιμάο να παίρνει τη θέση
του Πλεσί άλλαξε κάπως την αγωνιστική κατάσταση του «τριφυλλιού», με τον Αφρικανό να συμμαζεύει κάπως την κατάσταση στο κέντρο. Από τα μέσα του β' ημιχρόνου και μετά η άνοδος του Χριστοδουλόπουλου καθώς και το γκολ του Σισέ ήταν τα «κλειδία» που έδωσαν τελικά τη νίκη στον Παναθηναϊκό.Στα συν οι επιστροφές των Νίνη και Σεϊταρίδη μετά από αρκετό καιρό με τη φανέλα του «τριφυλλιού» καθώς και η επανεμφάνιση του Σίντνεϊ Γκοβού. Μετά το τέλος του αγώνα ο Ζεσουάλδο Φερέιρα αποχώρησε ικανοποιημέ