Ισοφάρισε ο Άρης

Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί το ποια από τις δύο ομάδες (Άρης ή Μαρούσι), θα πάρει τελικά την πρόκριση, για την επόμενη φάση των πλέι οφ. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν στο σημερινό παιχνίδι με 62-51 του Αμαρουσίου, πληρώνοντας τους ουσιαστικά με το ίδιο νόμισμα.Ιδανικό ξεκίνημα για το Μαρούσι που προηγήθηκε 8-0 με τον Γκαγκαλούδη να μπαίνει «ζεστός» στο ματς. Ο ρυθμός δεν ήταν καλός και έτσι τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου το σκορ είχε «κολλήσει» στο 8-4.Παρόλα αυτά, ο Άρης «ξύπνησε», έκανε 8-0 σερί με την σειρά
του και ισοφάρισε σε 8-8. Οι φιλοξενούμενοι με τον Χαραλαμπίδη εύστοχο από την γραμμή των βολών κατάφεραν να πάνε στους πάγκους στο τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ στο 14-9 υπέρ τους.Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τον Άρη, ο οποίος με εξαιρετική άμυνα, που οδήγησε σε 20 λάθη το Μαρούσι, επιθετικό πλουραλισμό και αιφνιδιασμούς δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους.Το Μαρούσι δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του δευτέρου εισοκαλέπτου να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό και δίκαια ηττήθηκε με το τελικό 62-51.Ο Μπράουν με 11 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ταπούτος με 11, ο Σλούκας με 11, και ο Χαραλαμπίδης με 16 οι κορυφαίοι των νικητών, που πλέον περιμένουν το Σάββατο στην έδρα τους το Μαρούσι για να διεκδικήσουν την πρόκριση τους στην ημιτελική φάση.
Τα δεκάλεπτα: 9-14, 22-31, 33-47, 51-62Μαρούσι (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Σούμπτερ 5, Νοέας, Μπάγκαριτς 11, Ακεψιμαΐδης 6, Μπάσντεν 2, Χαριτόπουλος 10, Γκαγκαλούδης 7, Βαβάτσικος, Κογιαντίνοβιτς 10, Σιαμανδούρας, Τσόντζος, ΑγραβάνηςΆρης (Λευτέρης Σούμποτιτς): Μπράουν 11, Ουίντερς 3, Ταπούτος 11, Κινγκ 2, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 2, Χαραλαμπίδης 16, Κασίροφ 4, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 2, Σλούκας 11, Βεργίνης