Η Νιούκαστλ «προσγείωσε» την Τότεναμ

Δεν πρόλαβε να χαρεί την ευρείας έκτασης νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης (5-1) η Τότεναμ, καθώς τρεις ημέρες μετά την πρώτη ευρωπαϊκή επιτυχία της στον 3ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ η Νιούκαστλ την... προσγείωσε στην πραγματικότητα της πρέμιερ λιγκ.

Οι «ανθρακωρύχοι» πέρασαν από το «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» επικρατώντας με 2-1, αφού παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Αντεμπαγιόρ στο 18΄ αιφνιδίασαν στην επανάληψη τους γηπεδούχους, σκοράροντας δύο «αναπάντητα» τέρματα με τους Αμεόμπι στο 46΄ και Αγιόθε στο 58΄.

Νίκη της φιλοξενούμενης ομάδας σημειώθηκε και στον δεύτερο αγώνα που ξεκίνησε την ίδια ώρα, καθώς η Έβερτον επικράτησε της Μπέρνλι με 3-1 χάρις στα γκολ των Ετό (4΄, 86΄) και Λουκάκου (29΄), ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ίνγκς στο 20ό λεπτό.