Ευρωλίγκα: Λύγισε ο Παναθηναϊκός

Δύο 24ώρα έπειτα απο έναν πραγματικό θρίαμβο, μια ήττα που δημιουργεί σοβαρούς μπελάδες στους πρωταθλητές Ευρώπης. Ο Παναθηναϊκός έχασε στην παράταση απο την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 94-92 και πλέον οι Ισραηλινοί που ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1 "απενεργοποίησαν" το πλεονέκτημα έδρας που διατηρούσαν οι "Πράσινοι". Σε ένα απο τα καλύτερα ματς της φετινής Ευρωλίγκας, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Θοδωρή Παπαλουκά και του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη επικράτησε με 94-92 του Παναθηναϊκού,
στο κλειστό του ΟΑΚΑ και ισοφάρισε την "σειρά" των πλέι-οφ. Οι Ισραηλινοί πλέον έχουν τα δύο επόμενα παιχνίδια στην έδρα τους, το καυτό Γιαντ Ελιάου και θεωρητικά κρατούν και την τύχη στα χέρια τους. Διότι με δύο νίκες πάνε εκείνοι στο φάιναλ φορ της Πόλης (11-13/5). Ο Παναθηναϊκός; Απέναντι σε μια ομάδα που το βράδυ της Τρίτης έστησε "πανηγύρι" (93-73 το πρώτο ματς), αυτή τη φορά μπλόκαρε. Κατάφερε να επιστρέψει στο φινάλε της κανονικής διάρκειας (83-83) πήρε και το προβάδισμα στο μεγαλύτερο "κομμάτι" της παράτασης. Την τελευταία λέξη όμως την κράτησε για λογαριασμό του ο Μπλού.

Με μακρινό τρίποντο έκανε το 90-90 δύο λεπτά πριν το τέλος. Με ένα ακόμη έκανε το 93-92 στα είκοσι-εννέα δεύτερα πριν το φινάλε. Την τελευταία επίθεση του ματς πάντως την είχε ο Παναθηναϊκός. Ο Γιασικεβίτσιους όμως που πήρε την ευθύνη αστόχησε...

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 43-41, 58-61, 83-83, παράταση 92-94
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 2, Περπέρογλου, Μπατίστ 16, Λόγκαν 2, Σάτο 3, Τσαρτσαρής 12, Διαμαντίδης 12, Βουγιούκας 4, Καλάθης 3, Σμιθ 3, Καϊμακόγλου 20, Γιασικεβίτσιους 15
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς 5, Χέντριξ 9, Σμιθ 15, Μπλου 16, Ελιγιάχου 2, Μάλετ, Πνίνι, Μπερστάιν, Οχαγιόν 15, Τζέιμς 7, Σχορτσανίτης 8, Λάνγκφορντ 17

Game 1: Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 93-73
Game 2: Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 92-94
Game 3: Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός 27/3
Game 4: Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός 29/3
Game 5: Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 4-5/3*
* Η ομάδα που προκρίνεται στο φάιναλ φορ θέλει τρεις νίκες. Δεν είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί λοιπόν 5ο παιχνίδι...