Έχασαν οι Νέοι

Η Εθνική Νέων ηττήθηκε από την Ισπανία με 60-58 για την δεύτερη αγωνιστική της β' φάσης του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στην Κρήτη. Οι Ισπανοί βρέθηκαν πίσω ακόμα και με οκτώ πόντους μερικά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά στην συνέχεια με σερί 14-0, πέρασαν μπροστά με 50-46 για να φτάσουν τελικά και στο θετικό αποτέλεσμα.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, όμως του αγώνα η Ισπανία βελτιώθηκε και πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες

απέναντι στην ομάδα του Κώστα Μίσσα. Ο Καμπερίδης ένα λεπτό πριν το τέλος είχε ισοφαρίσει σε 57-57 για να απαντήσει με 2/2 βολές ο Αμπάλντε. Στη συνέχεια, ο Καμπερίδης έκανε λάθος, με τον Μπριθουέλα να κάνει το 60-57, ενώ ο Μποχωρίδης με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 32-29, 41-46, 60-58.

Ισπανία (Πονσαρνάου): Μαρτίν, Πάουλι, Βιθέδο 9, Μπριθουέλα 10, Σανς 2, Ερνανγκόμεθ Γκ. 6, Ντίαθ 4, Σάιθ 13 (10ρ), Αβάλδε 14, Νόγουες, Ερνανγκόμεθ Χ. 2, Ιριάρτε.

Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 12(6ρ,7α), Λιάπης 7(7ρ), Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου 7, Σιόλογκας 4, Κουζέλογλου 2, Καμπερίδης 7, Αγραβάνης 7, Διαμαντάκος 12, Μαραγκός.