Δύσκολα το Ρέθυμνο

Παρά το εντυπωσιακό του ξεκίνημα (45-31), το Ρέθυμνο επικράτησε με 82-77 του Ικάρου στις λεπτομέρειες μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο τέλος. Εξαιρετικό το δίδυμο των Χαρτ και Προύιτ για το Ρέθυμνο

Ο Γκέιμπ Προύιτ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα για το Ρεθύμνου. Έβαλε καθοριστικά καλάθια στο β' ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 35 λεπτά συμμετοχής. Ο Χαρτ τελείωσε το παιχνίδι με έναν πόντο περισσότερο, αλλά στο β' ημίχρονο έβαλε μόλις 5 πόντους.

Ο Ίκαρος τελείωσε το παιχνίδι με 55% στα τρίποντα,
έχοντας τελικά 12/22, παρά το κακό του ξεκίνημα έξω από τα 6.75μ. Οι φιλοξενούμενοι χάρη στα τρίποντα των Γκόβενς, Μπεκ και Γκαγκαλούδη.

Στο τρίποντο του Λάτοβιτς που έδωσε αέρα 6 πόντων στο Ρέθυμνο στο 38ο λεπτό του αγώνα. Το σουτ βρήκε στόχο σε κρίσιμο σημείο κι έτσι οι Κρητικοί κατάφεραν να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-34, 62-59, 82-77

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 21(4), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 11(3), Προύιτ 20(1), Καλαμπόκης, Κανονίδης 4, Λάτοβιτς 5(1), Αλεξάντερ 5, Άρμπετ 1, Γκάμπριελ 13(1).

Ίκαρος (Καλαφατάκης): Στρναντ 3(1), Γκόβενς 16(5), Παπανικολόπουλος 3(1), Άσκα 11, Μανωλόπουλος 3(1), Σούτον 6, Γκαγκαλούδης 9(2), Σπανός, Μπορόβνιακ 16, Μπεκ 10(2), Μπέμπης.