Αφεντικό της πόλης ο ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και ψύχραιμος στην παράταση νίκησε τον Άρη 79-75, κ.α. 68-68 στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο σε ένα από τα πιο συναρπαστικά ντέρμπι των τελευταίων ετών.

Ο «Δικέφαλος» ήταν πίσω στο σκορ με 38-30 στο πρώτο μέρος, αλλά με εκπληκτική άμυνα και πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μπόγρη έκανε την ανατροπή στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 54-51. Και οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας βάδιζαν χέρι-χέρι
στο σκορ, μένοντας στο 68-68 και οδηγώντας την αναμέτρηση σε παράταση. Εκεί πρωταγωνιστής της νίκης του ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ο Μιχάλης Τσαϊρέλης.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-30, 51-54, 68-68 (κ.α.), 75-79.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9, πελεκάνος 19 (3/4 β., 5/10 διπ., 2/4 τρ.), Γκίκας 9 (2), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 6, Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, ΛΑρεντζάκης, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 6, Αθηναίου 17 (2/2 β., 3/9 διπ., 3/5 τρ.).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κούπερ 15 (2/2 β., 2/4 διπ., 3/7 τρ.), Χαραλαμπίδης 15(5/6β., 2/3διπ., 2/6τρ.), Τσόχλας 4, Τσαϊρέλης 13 (7/8 β., 3/7 διπ., 0/1 τρ.), Δέδας, Μαργαρίτης 3 (1), Καλλές 4, Μπόγρης 21 (3/4 β., 9/13 διπ.), Κασελάκης 4, Λιάπης, Κόνιαρης.