Τα αποτελέσματα της βραδιάς του ΝΒΑ: Ο Γιόκιτς πάτησε τους Πέισερς

Ο αγώνας των Νάγκετς με τους Πέισερς άρχισε με μία ώρα καθυστέρηση επειδή λόγω χιονοθύελλας οι δεύτεροι άργησαν να πάνε στο Ντένβερ. Αυτός που έμοιαζε με χιονοθύελλα όμως στον αγώνα ήταν ο Νίκολα Γιόκιτς, οδηγώντας τους Νάγκετς στην νίκη με 121-106.

Ο Σέρβος σέντερ ήταν, ξανά, ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους και 14 ριμπάουντ και μαζί με τους Μάικλ Πόρτερ και Γουίλ Μπάρτον που σημείωσαν από 20 πόντους πήραν από το χέρι το Ντένβερ. Ένα Ντένβερ που πάντως απώλεσε διαφορά 20 πόντων, πριν ξεσπάσει στην τέταρτη περίοδο κόντρα στην εξαντλημένη

από το ταξίδι Ιντιάνα και καθαρίσει το παιχνίδι με ένα επιμέρους σκορ 34-15 σε αυτό το διάστημα.

Ο Μάλκολμ Μπρόγκντον με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Πέισερς, με τον Τζάστιν Χόλιντεϊ να προσθέτει 19 πόντους και τον Καρίς ΛεΒέρτ 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-32, 65-56, 87-91, 121-106

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 6 (7 ριμπάουντ), Μπάρτον 20 (6/16 σουτ, 5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτερ 20 (8 ριμπάουντ), Γιόκιτς 32 (2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρεϊ 16 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκριν 16 (4), Νιάζι 2, Γουίτινγκτον, Τσάντσαρ, Χάρτενσταϊν, Μπολ, Καμπάσο (6 ασίστ), Ντοζίερ 9 (1)

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σαμπόνις 10 (9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Τέρνερ 8 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Μπρόγκντον 24 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, Τ. Χόλιντεϊ 19 (5), ΛεΒέρτ 17 (3), ΜακΝτέρμοτ 12 (4), Μπιτάτζε 3, ΜακΚόνελ 2, Σάμνερ 3 (1), Α. Χόλινεϊ 6, Μάρτιν, Μπόουεν, Στάντλεϊ 2

ΣΑΝΣ - ΓΚΡΙΖΛΙΣ 122-99

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε για τους Σανς. Το Φοίνιξ έχει φτάσει σε έναν επίπεδο που πλέον αρκεί να είναι σοβαρό για να πάρει κάποιες νίκες. Κόντρα στους Γκρίζλις ήταν σοβαρό και αυτό ήταν αρκετό, με τους Σανς να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 72-52 στις ενδιάμεσες περιόδους του αγώνα (την 2η και την 3η δηλαδή), καθαρίζοντας από νωρίς στον δρόμο για την νίκη τους με 122-99.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Σανς, με τον Κρις Πολ να προσθέτει 18 πόντους και τον ΝτιΆντρε Έιτον 15 πόντους.

Για τους Γκρίζλις, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας είε 24 πόντους και 17 ριμπάουντ και ο Ζα Μοράντ 15 πόντους (αλλά με 4/12 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 60-52, 96-77, 122-99

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 14 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 7, Έιτον 15 (9 ριμπάουντ), Πολ 18 (7 ασίστ), Μπούκερ 27 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Καμίνσκι 4, Σάριτς 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σμιθ 3, Πέιν 13 (2), Κάρτερ 8 (2), Γκάλογουεϊ 6

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Άντερσον 9 (4/11 σουτ), Βαλαντσιούνας 24 (17 ριμπάουντ), Μοράντ 15, Μπρουκς 13 (6/14 σουτ, 1 τρίποντο), Μπέιν, Κλαρκ 4, Πόρτερ, Τίγι 1, Τίλμαν 4, Τζόουνς 7 (1), Κόντσαρ 3 (1), Άλεν 15 (2), ΜακΝτέρμοτ 2, Μέλτον 2 (1/7 σουτ)

ΠΙΣΤΟΝΣ - ΣΠΕΡΣ 99-109

Προερχόμενοι από μία ντροπιαστική ήττα από τους Σίξερς μία μέρα νωρίτερα, οι Σπερς έβγαλαν αντίδραση κόντρα στους Πίστονς και παίζοντας ώριμο μπάσκετ πέρασαν με 99-109 από το Ντιτρόιτ.

Τα "Σπιρούνια" πήραν το πάνω χέρι από την δεύτερη περίοδο και μετά, ξέφυγαν με 75-95 στην τρίτη περίοδο και χαλάρωσαν στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας μία εύκολη νίκη.

Ο Ντεζούντε Μάρεϊ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των Σπερς, με τους Τζέικομπ Πελτλ και Πάτι Μιλς να προσθέτουν από 14 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο Τζος Τζάκσον είχε 15 πόντους και ο Τζεράμι Γκραντ 14 πόντους, με τον δεύτερο να αποχωρεί λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου λόγω ενός τραυματισμού στον γοφό έπειτα από πτώση του στο παρκέ, χωρίς η κατάστασή του να προκαλεί ανησυχία.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 50-60, 75-95, 99-109

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκραντ 14 (1), Μπέι 7 (1), Πλάμλι 9 (12 ριμπάουντ), ΜακΓκρούντερ 13 (2), Ράιτ 8 (4/11 σουτ, 8 ασίστ), Ντουμπούγια 5 (1), Στιούαρτ 10 (5 ριμπάουντ), Φ. Τζάκσον 10 (2), Λι 8 (6 ασίστ), Τ. Τζάκσον 15, Σιρβίντις

ΣΠΕΡΣ: Τζόνσον 9 (5 ριμπάουντ), Πελτλ 14 (12 ριμπάουντ), Γουάιτ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μάρεϊ 19 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουόκερ 11 (1), Γιούμπανκς 8 (5 ριμπάουντ), Σάμανιτς, Γκέι 10 (2), Μιλς 14 (4), Τζόουνς 2, Γουέδερσπουν, Βασέλ 13 (3)

ΧΟΡΝΕΤΣ - ΚΙΝΓΚΣ 122-116

Οι Χόρνετς τα χρειάστηκαν κόντρα στους Κινγκς, βρέθηκαν ακόμα και με 15 πόντους πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο τέλος έκαναν την δουλειά τους, επικρατώντας με 122-116. Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη των Χόρνετς, που χρειάστηκαν ένα επιμέρους σκορ 31-20 στην τέταρτη περίοδο για να νικήσουν.

Ο Τέρι Ροζίερ με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Γκόρντον Χέιγουορντ να προσθέτει 25 πόντους.

Για τους Κινγκς, που είδαν τον Μάρβιν Μπάγκλεί να τραυματίζεται (κάταγμα στο αριστερό χέρι), ο ΝτιΆρον Φοξ είχε 29 πόντους και ο Μπάντι Χιλντ 23 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-37, 61-67, 91-96, 122-116

ΧΟΡΝΕΤΣ: Γουάσινγκτον 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Χέιγουορντ 25 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζέλερ 3 (1/7 σουτ, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπολ 16, Ροζίερ 26 (4/11 τρίποντα), Μάρτιν 9, Μπρίτζες 10, Μπιγιόμπο 6 (10 ριμπάουντ), Γκράχαμ 12 (4), Μονκ 5 (2/8 σουτ)

ΚΙΝΓΚΣ: Μπάγκλεϊ 12, Μπαρνς 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χολμς 17 (15 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φοξ 29 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, Χιλντ 23 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπιέλιτσα 9 (1), Πάρκερ, Χαλιμπάρτον 4, Τζόζεφ 6, Τζέιμς 3 (1)

Photo Credits: ⓒ 2021 Nick Wass/Associated Press