Ολυμπιακός: Ποντένσε και Γιόβετιτς έχουν τον τρόπο απέναντι στη Γουέστ Χαμ

Η ποιότητα και η εμπειρία του Ντανιέλ Ποντένσε και του Στέφαν Γιόβετιτς σε συνδυασμό με τις παραστάσεις τους από αγώνες στα αγγλικά γήπεδα μπορούν να αποδειχθούν κομβικές για τον Ολυμπιακό ενόψει του παιχνιδιού με τη Γουέστ Χαμ, στο Λονδίνο, την Πέμπτη (9/11, 22:00, COSMOTE SPORT 6HD, LIVE

SPORT24) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Europa League.

Ο Πορτογάλος επιθετικός αγωνίστηκε 3,5 χρόνια στην Premier League με τη φανέλα της Γουλβς (105 συμμετοχές, 16 τέρματα, 9 ασίστ) και είχε γκολ και ασίστ στα ματς απέναντι στη Γουέστ Χαμ. Ο βραχύσωμος άσος δεν είχε παίξει με τους "λύκους" στα δύο πρώτα ματς με τα "σφυριά", καθώς στο πρώτο ήταν στον πάγκο (Γουέστ Χαμ – Γουλβς 0-2, στις 20/6/2020) και στο δεύτερο ήταν τραυματίας (Γουέστ Χαμ – Γουλβς 4-0, στις 27/9/2020).

Ο Ποντένσε είχε αγωνιστεί ένα ημίχρονο ως περιφερειακός επιθετικός -πίσω από τον Γουίλιαν Χοσέ- στην εντός έδρας ήττα (2-3) της Γουλβς από τη Γουέστ Χαμ, στις 5/4/2021 και είχε χρησιμοποιηθεί ως δεξιός εξτρέμ από τον Μπρούνο Λάγκε στη νίκη 1-0 της Γουλβς επί της Γουέστ Χαμ, στο οποίο είχε δώσει την ασίστ στο γκολ του Ραούλ Χιμένες. Είχε παίξει μισή ώρα ως αλλαγή στο β΄ ημίχρονο στο παιχνίδι Γουέστ Χαμ – Γουλβς 1-0, στις 27/2/2022 και είχε αγωνιστεί σε όλο το 90λεπτο στο ματς Γουέστ Χαμ – Γουλβς 2-0, στις 1/10/2022.

Στο τελευταίο παιχνίδι της Γουλβς με την Γουέστ Χαμ 1-0, στις 14 Ιανουαρίου 2023, ο Πορτογάλος είχε αγωνιστεί στη θέση του αριστερού εξτρέμ και με το γκολ που πέτυχε στις αρχές του β' ημιχρόνου (48') είχε χαρίσει τη νίκη στους "λύκους". Ο 28χρονος ποδοσφαιριστής έχει ξεκινήσει καλά την περίοδο με τον Ολυμπιακό, καθώς έχει έξι γκολ και τρεις ασίστ σε δέκα αγώνες στο πρωτάθλημα και στο Europa League και ευελπιστεί να κάνει ένα ακόμη καλό παιχνίδι εναντίον της Γουέστ Χαμ, μετά από αυτό πριν από δύο εβδομάδες στο Καραϊσκάκης.

Τρεις νίκες και μία ήττα ο Γιόβετιτς

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν άλλοι δύο ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού που έχουν παίξει εναντίον της Γουέστ Χαμ, ο Στέφαν Γιόβετιτς με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι και ο Βιθέντε Ιμπόρα με εκείνη της Λέστερ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Μαυροβούνιος σέντερ φορ είχε αγωνιστεί ως αλλαγή στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-3, στις 19/10/2013, είχε παίξει μισή ώρα στον αγώνα Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Σίτι 2-1, στις 25/10/2014 και είχε αγωνιστεί άλλη μισή ώρα στο Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Σίτι 0-3 για το Λιγκ Καπ, στις 21/1/2014. Παράλληλα, ο Γιόβετιτς μπήκε ως αλλαγή στις καθυστερήσεις του αγώνα (στο 94΄) ΟλυμπιακόςΓουέστ Χαμ 2-1, στις 26/10/2023.

Δύο ισοπαλίες και μία ήττα ο Ιμπόρα

Επίσης, ο Ισπανός κεντρικός χαφ ήταν βασικός, τόσο στο παιχνίδι Γουέστ Χαμ – Λέστερ 1-1, στις 24/11/2017 όσο στο ματς Λέστερ – Γουέστ Χαμ 0-2, στις 5/5/2018 και στον αγώνα Λέστερ – Γουέστ Χαμ 1-1, στις 27/10/2018. Ο έμπειρος μέσος συμπεριλήφθηκε στην αποστολή του Ολυμπιακού και θα είναι αύριο στον πάγκο, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δεν έχει αγωνιστικό ρυθμό καθώς έχει να παίξει από το ματς με την Κηφισιά, στις 24 Σεπτεμβρίου.

Ολυμπιακός, Ποντένσε, Γιόβετιτς, Γουέστ Χαμ,olybiakos, pontense, giovetits, gouest cham