Άλκμααρ - Φέγενορντ 1-3: Η ασίστ του Χατζηδιάκου δεν ήταν αρκετή

Η Άλκμααρ είχε τη δυνατότητα ακόμα και να πατήσει κορυφή μέχρι το παιχνίδι του Άγιαξ, όμως η Φέγενορντ βρέθηκε σε πολύ καλύτερη μέρα και με τη νίκη 3-1 στο "ΑΦΑΣ Στάντιον" την έπιασε στους 23 βαθμούς.

Ο Παντελής Χατζηδιάκος έβγαλε ακόμα μία ασίστ τη φετινή σεζόν, την τέταρτη στα τελευταία επτά παιχνίδια πρωταθλήματος, με σέντρα από δεξιά στο 26ο λεπτό για το κεφάλι του Γενς Όντγκααρντ, όμως το 1-0 δεν άντεξε πολύ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ορκούν Κεκτσιού ισοφάρισε με πέναλτι και στο 56' ο Σεμπάστιαν Σιμάνσκι έκανε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους, που ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντανίλο στο 82'.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης απουσίασε για ακόμα ένα παιχνίδι της Άλκμααρ λόγω του τραυματισμού του.