ΠΑΟΚ – Σομπατέλι 80-89

22:01 17/12/2019 - Πηγή: In.gr

Ακόμη μια ήττα για τον ΠΑΟΚ που πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο σε Ελλάδα και Ευρώπη με την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη να ηττάται με 80-89 από την Σομπατέλι στην Πυλαία και πλέον οι ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση έγιναν ελάχιστες.

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Σμιθ πάλευε σχεδόν μόνος του για τον Δικέφαλο που ξεκίνησε άσχημα το ματς με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 7-2 στο ξεκίνημα και 26-21 στην πρώτη περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ

μπήκε καλά στη δεύτερη περίοδο, έφερε το ματς στο πόντο με 29-30 αλλά ένα 7-0 της Σομπατέλι έφερε το σκορ στο 29-37 με τη διαφορά όλο και να αυξάνεται έκτοτε και το ημίχρονο να βρίσκει τους «ασπρόμαυρους» στο -14 με 37-51.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σμιθ βρήκε συμπαραστάτη στο σκοράρισμα στο πρόσωπο του Σαρικόπουλου κι έτσι ο ΠΑΟΚ αν και η διαφορά έφτασε στο -17 (46-63) μάζεψε κάπως τα πράγματα με το τέλος της περιόδου να βρίσκει την Σομπατέλι να προηγείται με 63-54.

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ επιχείρησε την τελική του αντεπίθεση, έφερε το ματς στον πόντο με 66-67 χάρη στον Σαρικόπουλο αλλά ένα 11-0 των φιλοξενούμενων ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι με τις προσπάθειες του Δικεφάλου στο τέλος για να γυρίσει το ματς, να πέφτουν στο κενό.

Δεκάλεπτα: 21-26, 37-51, 54-63, 80-89