Γκάζωσε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

20:54 26/11/2018 - Πηγή: In.gr

Για ένα ημίχρονο κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό όμως η αντεπίθεση των παικτών του Μπλατ ήταν υπεραρκετή για να του κάμψουν ευκολα την αντίσταση. Οι Ερυθρόλευκοι πραγματοποίησαν ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν του Πανιωνίου στο ΣΕΦ με 98-72, στην επιστροφή του Δημήτρη Αγραβάνη στα παρκέ μετά από 11 μήνες απουσίας! Κορυφαίος για του Πειραιώτες που βρέθηκαν ακόμα και

με 10 πόντους πίσω στο πρώτο ημίχρονο από την ομάδα της Νέας Σμύρνης (18-28 και 25-35) ήταν ο Γουίλιαμς Γκος με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι ΛεΝτέι με 15 και Βεζένκοφ με 14.

ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΣΜΥΡΝΙΩΤΕΣ

Άκρως ανταγωνιστικός ήταν ο Πανιώνιος στο ΣΕΦ στο πρώτο ημίχρονο αφού δεν είχε τίποτα απολύτως να χάσει. Παρά λοιπόν το αρχικό 5-0 του Ολυμπιακού, η ομάδα του Νίκου Οικονόμου, έτρεξε ένα 8-0 σερί και τον Χάρις προηγηθηκε με τρεις πόντους (5-8). Γκος και Μιλουτίνοφ ισοφάρισαν για τους Ερυθρόλευκους και ο Βεζένκοφ έδωσε το προβάδισμα για το συγκρότημα του Μπλατ (14-12). Ο Μπέρι έκανε το 14-15, όμως και πάλι οι Πειραιώτες προσπέρασαν με το δίποντο του Τίμα με το σκορ να φτάνει στο 18-15.

Από κει και έπειτα, ο Πανιώνιος έδειξε πυγμή. Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού και έκλεισε την περίοδο όντας μπροστά με 2 πόντους (18-20).

Οι φιλοξενούμενοι δεν έλεγαν να τα παρατήσουν και γιατί άλλωστε.. Οι 4 συνεχόμενοι πόντοι του Παπαντωνίου έστειλαν το ματς στο 18-24, ο Μπέρι προχώρησε στο 18-26 κι ο Έλληνας γκαρντ έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (18-28)..

Με δύο τρίποντα από τους Στρέλνιεκς και Σπανούλη ο Ολυμπιακός μείωσε σε 25-31, για να κερδίσει δις κατά κράτος ο Ντόρσεϊ τον ΛεΝτέι για το φέρει το ματς ξανά στους 10 (25-35).

Το αναγκαστικό τάιμ άουτ του Μπλατ σα να ξύπνησε λίγο τους παίκτες του. Ο Παπανικολάου σκόραρε για το 28-35 από τα 6,75μ, ενώ σέρβιρε και το κάρφωμα στον ΛεΝτέι.

Ο Αμερικανός πάσαρε ιδανικά στον Βεζένκοφ με τον Βουλγαροκύπριο φόργουορντ να ρίχνει τη διαφορά στους 3 (32-35).

Με τρίποντο ο Βεζένκοφ αυτήν την φορά για το 35-37, με τον Γκος με γκολ φάουλ να δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό έπειτα από 12 περίπου αγωνιστικά λεπτά. Η χαμένη επίθεση του Πανιωνίου έφερε στη συνέχει το κερδισμένο φάουλ του Σπανούλη και τις βολές του για το 39-37.

Οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-41, έπειτα και τα δύο τρίποντα των Σπανούλη και Παπανικολάου.

ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Μετά το κακό πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός και με τον Γκος για.. οδηγό έφτασε το ματς στο 54-44. Ο Πανιώνιος μείωσε στους 8, με τους Ερυθρόλευκους πάντως να τρέχουν στο τρανζίσιον και τον Παπανικολάου με έμμεσο τρίποντο να πραγματοποιεί το 57-46. Και πάλι από τα 6,75μ ο Γκος δημιούργησε το 60-48, για να τον ακολουθήσει ο Βεζένκοφ με κάρφωμα για το 62-48. Ο Βουλγαροκύπριος φόργουορντ ήταν θετικότατος και με το τρίποντό του έγινε το 65-50 με τον Ολυμπιακό να έχει 20-9 επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο.

Σκορ ο Πανιώνιος έβρισκε μονάχα από τον Παπαντωνίου, ο Μπόγρης από τη μεριά του σκόραρε για το 69-54, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 71-56 από τις βολές του ΛεΝτέι.

Περίπου όπως τελείωση η τρίτη περίοδος ξεκινησε και η τέταρτη. Απλά ο ΛεΝτέι σκόραρε για τρεις , ενώ λίγο αργότερα με κάρφωμα προσέφερε διαφορά 20 πόντων (78-58) στην ομάδα του.

Οι Ερυθρόλευκοι παράμειναν σε αυτό το υψηλό επίπεδο συγκέντρωσης αλλά και απόδοσης, ο Τίμα «πυροβόλησε» δις από την περιφέρεια για το 85-58, με τον Μπλατ να αποφασίζει να περάσει και τον Αγραβάνη στο παιχνίδι μετά από 11 μήνες απουσίας από τα παρκέ.

Ο «Αγρα» πέτυχε το 89-64 και βοήθησε με δύο επιθετικά την ομάδα του για τις μετέπειτα βολές του ΛεΝτέι για το 91-67.

Το τελικό 98-72 δίνει στον Ολυμπιακό την άνεση να μπορεί να ξεκουραστεί και να αφοσιωθεί στην «κόντρα» με την Μπουντούτσνοστ την προσεχή Παρασκευή στο Φάληρο.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-41, 71-56, 98-72.