Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 86-97: Θρίαμβος για τους Πράσινους που αγκαλιάζουν την 4άδα

Ένας εκπληκτικός Παναθηναϊκός έδειξε όχι μόνο το ταλέντο του ως ομάδα αλλά και τον χαρακτήρα του και επικράτησε με 97-86 της Ρεάλ Μαδρίτης, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της εντός έδρας ήττα φέτος στη Euroleague ενώ παράλληλα έβαλε τέλος στη δική του κατάρα που τον ήθελε να φεύγει ηττημένος στις τελευταίες 12 επισκέψεις του στο «σπίτι» της Βασίλισσας. Ο Παναθηναϊκός
προσπάθησε να αιφνιδιάσει τη Ρεάλ στα πρώτα λεπτά (4-0) αλλά από τη στιγμή που η επιβλητική μορφή του Ταβάρες έβαζε απαγορευτικό στους «πράσινους», οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις με τον Ζερσόν Γιαμπουσέλε και με 8-0 σερί προηγήθηκαν με 8-4 παίρνοντας και το μομέντουμ του αγώνα. Λίγο τα τρίποντα του Αμπαλδε και λίγο ο εξαιρετικός τρόπος με τον οποίο ο Καμπάτσο «έτρεχε» την ομάδα του (4 ασίστ σε 8 λεπτά) έφερε τη Ρεάλ στο +9 (22-13) στο 8′. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τη Ρεάλ στο +6 (24-18), με τον Παναθηναϊκό να είχε 6/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4-2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, […]
Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 86-97, Θρίαμβος, Πράσινους, 4άδα,real madritis – panathinaikos 86-97, thriamvos, prasinous, 4ada