Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο 79-62: Σταθερά στην 4άδα της Euroleague οι Πράσινοι

Η εκτός έδρας ήττα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν απλά μια παρένθεση για τον Παναθηναϊκό που υποδέχθηκε την Αρμάνι Μιλάνο για την 24η αγωνιστική της Euroleague και τη νίκησε εύκολα με 79-62, με αποτέλεσμα να πάει στο 15-9 και να παραμένει σταθερά στην πρώτη 4άδα. Με την άμυνα των Πράσινων, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, να κάνει τη διαφορά από το πρώτο τζάμπολ και ελέγχοντας τα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός
προηγήθηκε με 12-6 στο 6΄ και παρέμεινε σε απόσταση μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ερνανγκόμεθ και Γκριγκόνις βρήκαν το μακρινό σουτ και κυριαρχώντας στην επίθεση της ελληνικής ομάδας, το Ττριφύλλι» ξέφυγε γρήγορα με +10 (29-19 στο 13΄), ενώ δίχως να χάσει τον αμυντικό προσανατολισμό του όχι μόνο έμεινε σε απόσταση, αλλά κατάφερε να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +16 (44-28), απέναντι στους Ιταλούς που τα είχαν… σπάσει (11/34 σουτ εντός πεδιάς). Ένα… ακίνδυνο ξέσπασμα της Αρμάνι στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αποτέλεσε […]
Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο 79-62, Σταθερά, 4άδα, Euroleague, Πράσινοι,panathinaikos – armani milano 79-62, stathera, 4ada, Euroleague, prasinoi