NBA: Οι Μπακς υπέταξαν τους Σέλτικς με 127-121 με «μαγικό» Γιάννη Αντετοκούνμπο

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν με 127-121 τους Μπόστον Σέλτικς στο «Foserv Forum» και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της ανατολικής περιφέρειας με ρεκόρ 50-30. Τους απομένουν δύο ματς για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος του NBA και διατηρούν ελπίδες να τερματίσουν στην πρώτη θέση όπου βρίσκονται οι Μαϊάμι Χιτ (52-28). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι εντυπωσιακός. Ο «Greek Freak» σε 38 λεπτά στο παρκέ είχε 29 πόντους (11/21 σουτ, 0/4 τρίποντα, 7/10 ελεύθερες βολές), 11 ριμπάουντ,
πέντε ασίστ, δύο κλεψίματα κι ένα μπλοκ. Άξιοι συμπαραστάτες του ο γκαρντ Τζρού Χόλιντεϊ, που έβαλε επίσης 29 πόντους, καθώς κι ο Κρις Μίντλετον που πρόσθεσε 22 πόντους. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι… ψηλοί Μπρουκ Λόπεζ (15 π.) και Μπόμπι Πόρτις (17 π., επτά ριμπάουντ 3/4 τρίποντα). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε. Παρά την τεράστια σημασία της αναμέτρησης, οι Μπακς μπήκαν νωθρά στο ματς με τους Σέλτικς, οι οποίοι ήταν… καυτοί από την περιφέρεια με 4/7 τρίποντα. Από τα μισά της πρώτης περιόδου, ωστόσο, […]
NBA, Μπακς, Σέλτικς, 127-121, Γιάννη Αντετοκούνμπο,NBA, baks, seltiks, 127-121, gianni antetokounbo