19:35 11/10/2023 - Πηγή: NewsIt

Έστω κι αν… καρδιοχτύπησε, ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκλείοντας τον Διαγόρα μέσα στη Ρόδο, στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια, 4-3 στις εκτελέσεις). Πρωταγωνιστής ο τερματοφύλακας, Αντώνης Στεργιάκης, των γηπεδούχων.

Διαγόρας Ρόδου και Παναιτωλικός έφεραν 1-1 στη “μάχη” τους κι έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι. Έχοντας για πρωταγωνιστή τον Αντώνη

Στεργιάκη -έβγαλε δυο εκτελέσεις- η ομάδα του Αγρινίου βγήκε νικήτρια με 4-3 και πήρε την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο 22΄ ο Βοϊλής έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους, αλλά εππτά λεπτά μετά, ο Γκάτα μπήκε στην περιοχή της ομάδας του Αγρινίου, ανατράπηκε από τον Στάγιτς και ο Μανιάς έκανε το 1-1 από τη… βούλα..

Το σκορ δεν άλλαξε κατά την παράταση, με τον Παναιτωλικό να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία στο 117′, όταν ο Μπαλντασαρά βρέθηκε σε θέση βολής στα όρια της περιοχής, ωστόσο το σουτ του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Νικολής (Διαγόρας) απόκρουση Στεργιάκης

Θυμίζουμε πως στη φάση των “16” τα ζευγάρια (θα προκύψουν από κλήρωση) θα αναμετρηθούν σε διπλά ματς, με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται 31/10 – 2/11 και τις ρεβάνς 5-7/12. Στον γύρο που θα ακολουθήσει (6ο) θα μπουν στο θεσμό οι ομάδες του Big 5.