19:31 16/12/2023 - Πηγή: NewsIt

Ο Βασίλης Μπάρκας απέκρουσε πέναλτι στο Ουτρέχτη – Βάαλβαϊκ, με αποτέλεσμα να προκαλέσει όμως μπάχαλο και μικρή διακοπή της αναμέτρησης για την ολλανδική Eredivisie.

Με την Ουτρέχτη να έχει προηγηθεί στο παιχνίδι με γκολ του Γιένσεν από το 29′, η Βάαλβαϊκ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με πέναλτι του Κράμερ, το οποίο απέκρουσε όμως σε πρώτη φάση ο Μπάρκας, για να δώσει επανάληψη της εκτέλεσης ο διαιτητής.

Το

γεγονός έκανε έξαλλους τους οπαδούς στις κερκίδες και υπήρξε ρίψη αντικειμένων, με το παιχνίδι να σταματάει έτσι για λίγα λεπτά και μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Στη συνέχεια πάντως, ο Κράμερ σκόραρε από τη βούλα του πέναλτι και ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του.

FC Utrecht-RKC ligt stil. Vasilis Barkas keerde pingel Michiel Kramer, maar de doelman zou te vroeg hebben bewogen. Vandaar dat Kramer ‘m opnieuw mag nemen. Reden voor sommige fans om wat bekertjes op het veld te gooien pic.twitter.com/BSj37zm2mw

Dennis van Bergen (@dennisvanbergen) December 16, 2023

Το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης στην Ολλανδία.

To άρθρο Ο Βασίλης Μπάρκας απέκρουσε πέναλτι και οδήγησε σε «μπάχαλο» στο Ουτρέχτη – Βάαλβαϊκ δημοσιεύτηκε στο NewsIT .