Η Λίβερπουλ “χάρισε” τη νίκη στην Άρσεναλ! (video)

00:16 16/7/2020 - Πηγή: NewsIt

Ανέλπιστο “τρίποντο”! Δύο προσωπικά λάθη από Φαν Ντάικ και Άλισον κόστισαν τη νίκη στη Λίβερπουλ. Η Άρσεναλ έκανε την ανατροπή μέσα στην έδρα της (2-1) και βαθμολογικά ελπίζει για να φτάσει την τελευταία θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League.

Τις μαθηματικές της ελπίδες για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο διατήρησε ζωντανές η Άρσεναλ, που πήρε… ανέλπιστη εντός έδρας νίκη επί της πρωταθλήτριας, Λίβερπουλ (2-1) και μάλιστα με ανατροπή (η πρώτη της μετά το 2014).

Η

Άρσεναλ είχε σαφώς μεγαλύτερο βαθμολογικό κίνητρο από την πρωταθλήτρια Λίβερπουλ και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 20΄ με το γκολ του Μανέ κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Για να γίνει αυτό όμως είχε τα “δώρα” δυο παικτών της Λίβερπουλ. Στο 32′ ο Φαν Ντάικ έκανε λανθασμένο γύρισμα στον Άλισον, με τον Λακαζέτ να μπαίνει “σφήνα” και να φέρνει το ματς στα ίσα. Στο 44′ ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έδωσε την ευκαιρία στην Άρσεναλ να επιτεθεί να να σκοράρει.

Η ομάδα του Αρτέτα άντεξε στην επανάληψη και πήρε το “τρίποντο” που την ανέβασε στους 53 βαθμούς. Η Άρσεναλ θα πρέπει να ευνοηθεί κι από τα άλλα αποτελέσματα των υπολοίπων διεκδικητών της 6ης θέσης (βρίσκεται στο -3), για να μπορέσει να πάρει την τελευταία προνομιούχο θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa Legaue. Την ίδια στιγμή, η πρωταθλήτρια ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έμεινε για δεύτερο σερί ματς χωρίς νίκη, μετά το 1-1 με την Μπέρνλι