Ξέσπασε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γαλατά

Η Γαλατάσαραϊ επικράτησε της Ούνικς Καζάν με σκορ 75-67 στην Τουρκία στο πιο αδιάφορο παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα. Η Γαλατά πήγε στο ρεκόρ 10-17 ενώ η Ούνικς παρέμεινε στην τελευταία θέση μαζί με την Αρμάνι Μιλάνο με ρεκόρ 7-20. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σίλμπ με 9πόντους(3/3 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ο Ντίμπλερ με 17 πόντους(5/6 τρίποντα), 5 ριμπάουντ ενώ από τους Ρώσους ξεχώρισε ο Λάνγκφορντ με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Έσφιξε την άμυνα της η Γαλατά και ξέφυγε

Πιο δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο

παρκέ όπου κατάφεραν να προηγηθούν γρήγορα με 5-12, με την Γαλατά να μην έχει μπει συγκεντρωμένα και να υποπίπτει σε αβίαστα λάθη και άστοχα σουτ. Ο Ντίμπλερ με τρία δικά του τρίποντα μείωσε το σκορ για να πάρουν την σκυτάλη αργότερα οι ψηλοί της Γαλατά και εν τέλει να πέρνουν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς με δίποντο του Τάιους(21-20). Ο Λάνγκφορντ όμως απάντησε γρήγορα και με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το σκορ πρώτης περιόδου 21-23.

Η Γαλατά όντας πίσω στο σκορ έσφιξε την άμυνα της με τον Σίλμπ να έχει γίνει τείχος απροσπέλαστο για τους παίκτες του Πασούτιν, η Ούνικς δυσκολεύτηκε αρχικά να σκοράρει σε αντίθεση με την Γαλατά που μέσα από την άμυνα της βρήκε λύσεις και στην επίθεση. Ντέι και Τάιους σκοράρουν για τους γηπεδούχους με τον Ντίμπλερ να σκοράρει ξανά για τρεις(4/5 τρίποντα) και να γίνεται το 45-29 για το ημίχρονο μετά από ένα εκπληκτικό 17-2 σερί στα τελευταία 6 λεπτά της 2ης περιόδου.

Περίμεναν να τελειώσει το παιχνίδι

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι δύο ομάδες πήγαιναν σε επιθέσεις 24 δευτερολέπτων, με τις μάχες των ψηλών να κορυφώνονται. Οι Όστιν Ντέι και Σίλμπ κερδίζουν τις μάχες και σκοράρουν συνεχόμενα μλεσα από την αντίπαλη ρακέτα με τον Παραχούσκι να σημειώνει μόλις το δεύτερο του καλάθι μετά από 26 λεπτά παιχνιδιού για το 50-31. Σπάνια φάση με τον Γκιουλέρ να κάνει 2 συνεχόμενα μπλοκ στην ίδια φάση στους παίκτες της Ούνικς ωστόσο η Γαλατά δεν το εκμεταλλεύτηκε όμως Ούνικς δεν μπόρεσε να μειώσει περισσότερο με την διαφορά να μένει ίδια με του πρώτου ημιχρόνου(57-41).

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο αφού οι γηπεδούχοι είχαν θέσει τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση. Ακόμη δύο καλάθια από τον Ντίμπλερ και Γκιουλέρ στην αρχή του δεκαλέπτου έστειλε την διαφορά στους 19 πόντους (62-43). Με το αποτέλεσμα ουσιαστικά να έχει κριθεί η Ούνικς προσπαθεί να μειώσει αλλά ο λίγος χρόνος και η μεγάλη διαφορά δεν της επιτρέπουν πολλά με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται με συνεχόμενες βολές της Ούνικς(75-67).

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 45-29, 57-41, 75-67.

Γαλατάσαραϊ: Mίτσοφ 3(1), Φιτιπάλντο 7(1), Τάιους 10, Κορκμάζ 2, Σίλμπ 9(3), Αραρ 2, Πλάις 8, Ντέι 12(2), Γκιουλέρ 5(1), Ντίμπλερ 17(5), Κοκσάλ.

Ούνικς Καζάν: Αντίποφ 8(2), Λάνγκφορντ 24(2), Πονκράσοφ 3, Παραχούσκι 6, Κολόμ 11, Κλιμένκο, Μπάνιτς, Βορόνοφ 2, Πάνιν 6(2), Γουίλιαμς 7, Άντουσιτς.