Βρήκε... λαχείο η ΤΣΣΚΑ για το 2-0

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε... άγιο για να κάνει το 2-0 επί του Ερυθρού Αστέρα με σκορ 77-76 και να πάρει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για το φάιναλ φορ. Τα βήματα του Γιόβιτς στα 3'' πριν τη λήξη αφαίρεσαν από τον Αστέρα το σουτ για τη νίκη και οι, κακοί για δεύτερο παιχνίδι, Ρώσοι γλίτωσαν το σοκ και πάνε στο Βελιγράδι για να τελειώσουν τη δουλειά.

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε μπει με

άγνοια κινδύνου στο πρώτο ματς. Στο σημερινό μπήκε... με θράσσος. Οι Σέρβοι πίστεψαν ότι μπορούσαν, εφάρμοσαν το ίδιο πλάνο σε άμυνα και επίθεση και αιφνιδίασαν απόλυτα τους Ρώσους. Σχέδιο εξουδετέρωσης του δίδμου Ντε Κολό και Τεόντοσιτς, δείχνοντας με σαφήνεια ότι δε μπορούσαν να χάσουν από τους άλλους και γρήγορο μπάσκετ, με σουτ κατά βούληση, αλλά όχι... τυχαία αφού ενίοτε περνούσαν και τη μπάλα κοντά στο καλάθι για να δείχνουν ότι απειλούν από κοντά.

Το 4-11 στο 4' ήταν ένα πρώτο δείγμα του ποιός ήταν το... αφεντικό στο ματς. Η ΤΣΣΚΑ πελαγοδρομούσε από την πιεστική άμυνα των αντιπάλων και τα 6 λάθη στο δεκάλεπτο ήταν ήδη πολλά. Το 20-20 του πρώτου δεκαλέπτου ήταν απόρροια κάποιων εύστοχων σουτ από Νίκολς και Χϊγκινς, αλλά σε καμία περίπτωση οργανωμένου μπάσκετ από την ΤΣΣΚΑ. Ο Κίνσεϊ ήταν η αιχμή του δόρατος για τον Αστέρα, που συνολικά όμως είχε άριστη λειτουργία.

Ελάχιδτα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Αστέρα πέταγαν... φωτιές, αυτοί του Ιτούδη έμοιαζαν αιφνιδιασμένοι έως... σοκαρισμένοι. Το κρυφό χαρτί του Ράντονιτς άκουγε στο όνομα Μάρκο Σιμόνοβιτς, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και με οκτώ προσωπικούς συνεχόμενους πόντους έφερε την ομάδα του στο 41-36 στο 17ου λεπτού. Ο ίδιος με ένα ακόμα τρίποντο, το 3ο σε 4 προσπάθειες έκανε το 42-48 στο 19'30'' και το ημίχρονο έληξε με τον Αστέρα να προηγείται με 48-44, έχοντας εξουδετερώσει εκτός των άλλων και τον καταλυτικό στο πρώτο ματς Χάινς και γενικά δείχνοντας ότι ελέγχει πλήρως το ματς.

Ο Ιτούδης αποφάσισε να πάρει... δραστικά μέτρα για να αλλάξει την εικόνσα του ματς. Αφησε στον πάγκο Ντε Κολό και Τεόντοσιτς, θεωρώντας ότι η ΤΣΣΚΑ υστερούσε σε ενέργεια και δεν ήθελε "ντελικάτο" παιχνίδι, έριξε στη μάχη τους Αμερικανούς και σταδιακά άρχισε να δικαιώνεται. Χίγκινς και Χάινς συνέθεσαν ένα ασυναγώνιστο δίδυμο, ο Τζάκσον έδινε συμπαράσταση και σταδικά η ΤΣΣΚΑ άρχισε να φέρνει το ματς στα μέτρα της πολεμώντας τον Αστέρα με τα ίδια όπλα που είχε επιδείξει μέχρι τότε. Δύναμη, πάθος, αποφασιστικότητα.

ΑΠό το 46-52 στο 22' η ΤΣΣΚΑ έτρεξε σερί 12-3 για να φτάσει στο 58-55 στο 28' και στη λήξη του δεκαλέπτου το υπέρ της 63-60 δεν προσέφερε κάποια ασφάλεια, όμως, η εικόνα της στο τρίτο δεκάλεπτο δικαιολογούσε αισιοδοξία για την έκβαση του αγώνα.

O Ιτούδης διατήρησε την ίδια συνταγή, με τα δύο "μεγάλα" ονόματα στον πάγκο και οι πέντε που έπαιζαν διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 35' όταν με το σκορ στο 69-62, Τεόντοσιτς και Ντε Κολό επανήλθαν στο παρκέ, με λογικό σκεπτικό να υπάρχουν πλέον δύο ψύχραιμοι χειριστές υψηλού επιπέδου για την αντίστροφη μέτρηση. Μόνο που επειδή συνταγή που κερδίσει δεν (πρέπει) να αλλάζει, ο Αστέρας βρήκς πεδίο και επανήλθε, με τον Γιόβιτς να παίρνει τη σκυτάλη των... ηρώνων και να ισοφαρίζει σε 70-70 στο 34'30''.

Αυτός, ο Γιόβιτς με τρίποντο στο 38'45'' έφερε τον Αστέρα μπροστά με 75-74, ξεσήκωσε τους πιστούς Σέρβους στην εξέδρα, προκάλεσε το τάιμ άουτ του Ιτούδη και σηματοδότησε το φινάλε - θρίλερ που όλοι περίμεναν. Το "κρύο αίμα" του Τεόντοσιτς έστειλε... τρεις πόντους στο καλάθι του Αστέρα στο39' και το σκορ στο 77-75. Ο Κίνσεϊ με 1/2 βολές στ 22'' πριν το τέλος μείωσε σε 77-76. Τραγική επιθετική επιλογή από τον Ντε Κολό, άστοχο σουτ και τάιμ άουτ του Ράντονιτς για την επίθεση... της χρονιάς για τον Ερυθρό Αστέρα διάρκειας 19 δευτερολέπτων. Ο... ωραίος μέχρι εκείνο το σημείο Γόβιτς έγινε μοιραίος, πήρε την επίθεση, αλλά έκανε βήματα στα 3''. Ο Βοροντσέβιτς πήγε στις βολές, έχασε την πρώτη, εσκεμμένα και τη δεύτερη και το σκορ έμεινε αναλλοίωτο.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 13, Τεόντοσιτς 9(3), Φριτζόν 2, Νίκολς 5(1), Τζάκσον 5(1), Λαζάρεφ 2, Β οροντσέβιτς 6(2), Χίγκινς 13(1), Κουρμπανόφ 3(1), Χάινς 19

ΕΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 14, Ντάνγκουμπιτς 1, Μίτροβιτς 2, Λάζιτε 7(1), Μίσιτς, Σιμόνοβιτς 14(3), Γιόβιτς 15(3), Μίλερ 11, Ζϊρμπες 9, Στίματς 3

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.