Βήμα παραμονής ο Κολοσσός (62-49) τον ΠΑΟΚ

Καθαριζει με την παραμονή του ο Κολοσσός που παρά το άσχημο ξεκίνημα και τις ...τρεις αλλαγές προπονητή, με τον Δημήτρη Πρίφτη στον πάγκο είναι πλεον μια πολύ σκληρή για να ..πεθάνει ομάδα με τρομερή άμυνα και μετά το διπλό στο Παλέ με τον Αρη στην Θεσσαλονίκη, με τον ίδιο τρόπο κέρδισε δίκαια και εύκολα και τον άλλο μεγάλο της συμπρωτεύουσας. Ετσι ο Κολοσσός νίκησε εύκολα 62-49 τον ΠΑΟΚ και δείχνει να εξασφαλίζει την παραμονή του αφού στα δύο συνεχόμενα ματς με της ομάδες της Θεσσαλονίκης δεν δέχθηκε από καμία πάνω από 50π! Ο ΠΑΟΚ αντίθετα δέιχνει ότι αν και ξεπέρασε την ....ευρωπαίκή κούραση, δεν είναι καλά και θέλει ανανέωση επειγόντως αλλά δεν υπάρχουν λεφτά.

Ο Κολοσσός με την άμυνα ανάγκασε στο ξεκίνημα τον ΠΑΟΚ να μέινει για 5΄άποντος σουτάροντας απ έξω, αλλά στην συνέχεια μετά το 6-0 ο δικέφαλλος με τον Κούπερ να πασάρει σε Μπόγρη και Τσαιρέλη ισορρόπησε και πέρασε με 21-27 στο 17' αν και είχε 0/9τρ στο ημίχρονο. Το δεύτερο μέρος όμως ήταν καταστροφή για τον ΠΑΟΚ που ξεκίνησε πάλι με ένα 5λεπτο άποντος (41-32 στο 26')και καθώς δεν είχε λύσεις στην επίθεση έχασε εύκολα από τον πολύ σκληρό Κολοσσό σκοράροντας 19π στο δεύτερο μέρος και εχοντας τελικά 2/19τρ ενώ τα ριμπάουντς ήταν 34-26 για τους ροδίτες που είχαν κορυφαίους τους Παπαντωνίου και Όσμπι.

Δεκάλεπτα: 12-13, 29-30, 48-38, 62-49
ΚΟΛΟΣΣΟΣ(Πρίφτης): Παπαντωνίου 15(4/4δ,2/5τρ,7ας), Τσαρ (0/3δ), Γεωργαλής 4,Κόμματος (0/7σ), Σμιθ 2, Στεφανόδης 7, Σίμπσον 8,Τσάμης 6, Οσμπι 14(6/8δ,8ρ), Νάντζφει 6.
ΠΑΟΚ(Μαρκόπουλος):Κούπερ 4(2/10σ,7ρ,8ας), Πέιν 11(7ρ), Χαραλαμπίδης 2(1/6σ), Τσαιρέλης 11(5/6δ), Δέδας 10, Μαργαρίτης 3,Μπόγρης 8,Κασελάκης , Λιάπης.