Δεν έφτανε και πάλι ο «Giannis» (vid's)

Θετικός σε ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να αποσοβήσει την 32η ήττα για την ομάδα του η οποία έχασε σχετικά άνετα στο Χιούστον από τους Ρόκετς με 114-104. Ο «Giannis» σε 21 αγωνιστικά λεπτά είχε 10 πόντους με 2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 λάθη, ενώ χρεώθηκε γρήγορα με 4 φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο. Όσο αφορά τους γηπεδούχους ρεκόρ καριέρας έκανε ο Τέρενς Τζόουνς με 36 πόντους (13/18 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/10 βολές, 11 ριμπάουντ), ενώ 22 πόντους είχε ο Τζέιμς Χάρντεν. Για τα «ελάφια» πρώτο «βιολί» ήταν

ο Μπράντον Νάιτ με 26 πόντους και 7 ασίστ

Σε περίοδο πτώσης δείχνουν να βρίσκονται οι back to back πρωταθλητές Μαϊάμι, αλλά αυτή τη φορά κατάφεραν να περάσουν από τη Σάρλοτ επικρατώντας των Χόρνετς με 104-96 στην παράταση. Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι με τις άμυνες να κυριαρχούν, κάτι που φάνηκε και στο τελείωμα της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Έτσι με τον Ραμόν Σέσιονς οι Μπόμπκατς προσπέρασαν με 86-83, για να ισοφαρίσει ο Κρις Μπος με τρίποντο κάνοντας το 86-86, ενώ με καλάθι του ΛεΜπρον οι Χιτ βρέθηκαν στο 88-90. Ο Αλ Τζέφερσον ισοφάρισε σε 90-90, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα...με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με αυτό το σκορ καθώς οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να «ματώσουν» το δυχτάκι ως το τέλος. Στην παράταση ο ΛεΜπρον Τζέιμς ήταν αυτός που έξι συνεχόμενους πόντους καθάρισε το παιχνίδι μετατρέποντας το εύθραυστο 95-96, σε 95-102. Ο ΛεΜπρον Τζέιμς είχε 34 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ 25 πόντους με 3/6 τρίποντα και 7 ριμπάουντ είχε ο Κρις Μπος, Για τους σκληροτράχηλους γηπεδούχους 22 πόντους είχε ο Αλ Τζέφερσον (14 ριμπ.) και 16 πόντους με 4 ασίστ ο Ραμόν Σέσιονς.

Μετά το Σαν Αντόνιο οι Μπλέιζερς φαίνεται να βρήκαν εκ νέου ρυθμό και έτσι πρόσφεραν μια εντυπωσιακή παράσταση στο Ντάλας επικρατώντας των Μαβς με 127-111. Το Πόρτλαντ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα ενώ έφτασε την διαφορά και στο +34 (96-62) με το Ντάλας να μειώνει ως το -15 (98-113) στο 44', με τον προπονητή των Μπλέιζερς να αποσύρει άρον άρον τους αναπληρωματικούς, βάζοντας εκ νέου στο παρκέ τους βασικούς. Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ είχε 30 πόντους με 11/18 δίποντα, 8/9 βολές και 12 ριμπάουντ, ενώ 21 πόντους με 7 ριμπάουντ είχε ο Νίκολας Μπατούμ. Για τους απογοητευτικούς Μάβερικς 18 πόντους με 6/17 σουτ είχε ο Ντιρκ Νοβίτσκι.