"Βασίλισσα" στη Μόσχα η Ρεάλ

Η Ρεάλ ήταν συγκλονιστική στο δεύτερο μισό και επικράτησε μέσα στην Μόσχα της Χίμκι με 92-83, βάζοντας παράλληλα φωτιά στον όμιλο του Ολυμπιακού.Οι Μαδριλένιοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακοί αμυντικά, ενώ έχασαν και πολλά ριμπάουντ, όμως στο δεύτερο ήταν καταιγιστικοί, πήραν το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Ρίβερς και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω από εκεί και έπειτα.

Πρώτος σκόρερ για την «βασίλισσα» ήταν ο Αγιόν με 24 πόντους, ενώ για την Χίμκι,

ο Ογκούστιν είχε 20, με τους 13 από αυτούς όμως να είναι στο πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισσοροπημένο για τις δύο ομάδες, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (26-26), όμως στο δεύτερο η Χίμκι με τον Ογκούστιν να είναι καταιγιστικός, και όλη την ρωσική ομάδα να κάνει πολύ καλή δουλειά στα ριμπάουν (23-13 υπέρ της) το σκορ με την κόρνα της λήξεις του ημιχρόνου ήταν 50-43.

Η Ρεάλ ξεκίνησε με… βροχή τριπόντων το δεύτερο ημίχρονο και σε συνδιασμό με την απόσυρση του Σβεντ στον Πάγκο (3 φάουλ) έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 69-71 χάρη σε «μπάζερ μπίτερ» του Ρίβερς. Στο τέταρτο η διαφορά όλο και μεγάλωνε, με την Ρεάλ να παίρνει μεγάλη νίκη μέσα στην Μόσχα με 92-83.

Τα δεκάλεπτα:26-26, 50-43, 69-71, 82-93.

Χίμκι: (Κουρτινάιτις) Ράις 12 (9 ασσίστ), Σβεντ 17 (1), Ντράγκιτς 5 (1), Ογκούστιν 20 (1), Κόπονεν 5 (1), Μόνια 14 (4), Χάνικατ 2, Ντέιβις 7

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο) Ρίβερς 10 (2), Νντουρ, Ματσιούλις 11 (3), Ροντρίγκεθ 7 (1), Αγιόν 24 (13 ριμπάουντ), Κάρολ 8 (1), Γιουλ 17 (3), Τόμπκινς 11 (3), Ερναγκόμεζ 2, Τέιλορ 3 (1)