Β' Εθνική: Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής (Νότος)

Άλλο ένα «ανακάτεμα» στον Νότιο Όμιλο, επεφύλασσε η «αυγή» του 2016, με τον Αμύντα να υποτάσσει με 84-72 το Ηράκλειο. Η ομάδα του Αλέξανδρου Ζαβού, ήταν μόνιμα μπροστά στο σκορ και, κάνοντας εξαιρετική διαχείριση ειδικά στην τελευταία περίοδο, όπου οι Κρητικοί έχουν συνηθίσει σε «μυθικές» ανατροπές την φετινή αγωνιστική περίοδο, μπόρεσαν να προβούν σε ένα θρίαμβο που τους βάζει... με τα μπούνια στη διεκδίκηση της ανόδου.

Ο Ιωνικός Νικαίας, έτσι, δεν έχασε την ευκαιρία να «αναρριχηθεί» στην κορυφή, χάρη στο σπουδαίο

«διπλό» στον Ζωγράφο με 64-61 επί του Φιλαθλητικού. Οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου, πέτυχαν την ολική επαναφορά αφού στο ημίχρονο βρίσκονταν πίσω το σκορ με 34-24 και με την εξαιρετική τους άμυνα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο (44-44). Στο φινάλε, ήταν εκείνοι που θα έπαιρναν τον πρώτο λόγο, αλλά το συγκρότημα του Τάκη Ζήβα ποτέ δεν τα παρατά. Με αυτόν τον τρόπο, ο αγώνας έγινε «θρίλερ» που βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους που δίκαια θεωρούσαν αυτό το ματς, ως ένα από τα πιο κομβικά στο δρόμο της ανόδου.

Τα αποτελέσματα:

Φιλαθλητικός – Ιωνικός Νικαίας 61-64
Παπάγος – Κορωπί 72-76
Προμηθέας Χαλανδρίου - Χολαργός
Εργοτέλης - Κρόνος Αγίου Δημητρίου 89-86 (γ' παρ.)
Πανιώνιος – Ίκαρος Νέας Σμυρνής
Αμύντας – Ηράκλειο 84-72
Πανελευσινιακός – Νίκη Αμαρουσίου 85-77
Ένωση Ιλίου – Έσπερος 84-65

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΜΥΝΤΑΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 84-72Δεκάλεπτα: 20-17, 39-33, 63-55, 84-72Διαιτητές: Δεληγιαννίδης, ΤζίμαΑμύντας (Ζαβός): Ζούπας 16, Αγγελόπουλος 8, Διαμαντόπουλος 24 (4), Μαντζούρος 2, Βαρδιάνος 8, Πίνης 5 (1), Μπάρμπας 10 (2), Κουκουνιάς 7, Βογιατζής 2, Καμπούρης 2.Ηράκλειο (Ράλλης): Αγαπιάδης 6, Αυγενικός 17 (1), Κουπίδης 22 (3), Κίτσος 2, Φραγκιαδάκης, Μαραγκάκης, Λιανός 16, Πάλλης 9. ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ - ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ 84-65
Δεκάλεπτα: 23-18, 48-31, 63-48, 84-65
Ένωση Ιλίου (Πανούλιας): Βαϊδάκης 16 (3), Μπέλλας Γ. 8 (2), Καπινιάρης 6, Φουντάς 11 (3), Ραλλάκης 1, Τσολάκης 14, Μπασδέκης 2, Μπέλλας Ο. 17 (1), Σκορδάς 7 (1), Γεωργιάδης 2, Κόκκας, Στρατομήτρος
Έσπερος Πατρών (Κεσαπίδης): Φραντζής 10 (2), Στυλίδης 15 (1), Μαγιντόμπε 10, Ροκανάς 2, Κελεσίδης 2, Τρυφωνόπουλος 4, Αγγελόπουλος 2, Καραβανάς 4, Γκόβας 5, Ψαρόπουλος 11 (1), Μακρής