Τρίκαλα - Νέα Κηφισιά 64-69

Η Νέα Κηφισιά ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το φετινό πρωτάθλημα στην Basket League ΟΠΑΠ, καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας των Τρικάλων με 69-64. Οι νικητές είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Νίκο Λιακόπουλος και Δημήτρη Τσαλδάρη οι οποίοι πέτυχαν από 15 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ και στην άμυνα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν πολύ καλή απόδοση.

Οι

δύο ομάδες ξεκίνησαν με επιθετικές διαθέσεις με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις και να παίρνουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Οι Δεληγιάννης, Έβανς και Γκρέιντζερ βρήκαν λύσεις επιθετικά και τα Τρίκαλα προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-21. Οι φιλοξενούμενοι όμως μπήκαν δυνατά στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να πετύχουν ένα 8-0 σερί παίρνοντας το προβάδισμα με 30-23. Τα Τρίκαλα απάντησαν με δικό τους σερί, ισοφάρισαν σε 30-30, ωστόσο η ομάδα της Νέας Κηφισιάς με ηγέτες τους Λιακόπουλο και Μπάρλο έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα προηγούμενη στο σκορ με 38-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βελτιώσουν την εικόνα τους στον αμυντικό τομέα και να πάρουν εκ νέου το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Οι παίκτες της Νέας Κηφισιάς δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις στον επιθετικό τομέα και δεν επέτρεψαν στα Τρίκαλα να πάρουν διαφορά πάνω από 5 πόντους (47-42). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 47-46 για τους γηπεδούχους, ενώ στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει κάποια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι πάντως κατάφεραν στο τέλος να πάρουν και πάλι το προβάδισμα και να φτάσουν στη νίκη με 69-64.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 33-38, 47-46, 64-69.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Έβανς 19 (2), Περούνιτσιτς, Γιούιν 5, Γιαννακίδης 3, Κόμματος 3 (1), Γκρέιντζερ 12, Δεληγιάννης 12, Φούντας, Νικολόπουλος, Γεωργάκης, Μουτακαμπίρ, Πέτροβιτς 10 (2).
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 10 (3), Λιακόπουλος 15 (1), Κρόκερ 2, Κομποδιέτας 3 (1), Σιούτης, Ψαθάς 1, Γκάρετ 6, Πετροδημόπουλος 4, Γουντς 8, Τσαλδάρης 12 (2), Μπάρλος 8 (2).