AENK | Ο Τσαλδάρης είπε την τελευταία λέξη

Η Κηφισιά πήρε την άτυπη ρεβάνς από τα Τρίκαλα και συνάμα πέτυχε την πρώτη και ιστορική της νίκη στην Α1... Σε ένα ματς θρίλερ που θύμισε την περυσινή μάχη της Α2, επικράτησε με 64-69 , αφού τούτη τη φορά έκανε αυτό που έπρεπε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με άλλα λόγια, έβαλε όλες τις κρίσιμες βολές, με τον Δημήτρη Τσαλδάρη να εξιλεώνεται για την αστοχία του στο υπόλοιπο παιχνίδι. Ο 33χρονος γκαρντ είχε 4/4 στα τελευταία δευτερόλεπτα και σε συνδυασμό με ένα φαρμακερό τρίποντο που προηγήθηκε, υπέγραψε το μεγάλο

διπλό της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Ο Τσαλδάρης έκανε με τρίποντο το 60-65 και με δύο ζευγάρια βολών το 62-67 και το 64-69, γράφοντας τον επίλογο της αναμέτρησης...

Ο έμπειρος γκαρντ πέτυχε και τους 12 πόντους στην τελευταία περίοδο, όμως μέχρι να μπει το τελευταίο λεπτό είχε 1/11 σουτ. Παρ' όλα αυτά ο προπονητής του τον άφησε στο παιχνίδι κι εκείνος έκρινε το ματς...Κάπως έτσι δεν πήγε χαμένη και η μεγάλη εμφάνιση του Νίκου Λιακόπουλου, ο οποίος κράτησε την Κηφισιά στο υπόλοιπο διάστημα. Ο 30χρονος πλέι μέικερ είχε 15 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ, φλέρταρε με το τριπλ νταμπλ και ηγέθηκε της αντεπίθεσης στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα Τρίκαλα ήταν μπροστά με 59-56 στο 35' και είχαν την εικόνα του νικητή. Εβανς, Δεληγιάννης, Γκρέιντζερ και Πέτροβιτς έδωσαν λύσεις, όχι όμως και στο τέλος. Ο Βασίλιεβιτς και ο Πετρόδημόπουλος έκαναν επίσης καλή δουλειά για την Κηφισιά, που στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 33-38, αλλά στην τρίτη περίοδο πέτυχε μόλις 8 πόντους και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν τα ηνία.

Τα Τρίκαλα πλήρωσαν το άγχος και την αστοχία στις βολές, η Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία των περιφερειακών της και κυρίως των Λιακόπουλου, Τσαλδάρη, Βασίλιεβιτς και πλέον πανηγυρίζει την πρώτη νίκη στην ιστορία της στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 33-38, 47-46, 64-69

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Εβανς 19 (3), Περούνιτσιτς, Γιούιν (6 ριμπάουντ), Γιαννακίδης 3, Κόμματος 3 (1), Γκρέιντζερ 12, Δεληγιάννης 12, Φούντας, Νικολόπουλος, Γεωργάκης, Μουτακαμπίρ, Πέτροβιτς 10

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 10 (3), Λιακόπουλος 15 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κρόκερ 2, Κομποδιέτας 3 (1), Μενουδάκος, Σιούτης, Ψαθάς 1, Γκάρετ 6, Πετροδημόπουλος 4, Γουντς 8, Τσαλδάρης 12, Μπάρλος 8 (2)