«Τρένο» η Μπασκόνια διέλυσε την Μπάμπεργκ! (vid)

Ένα σπουδαίο αλλά και πολύ άνετο διπλό πήρε η Μπασκόνια του Σίτο Αλόνσο στην έδρα της Μπάμπεργκ των Αντρέα Τρινκιέρι και Νίκου Ζήση με 96-71. Οι Βάσκοι από το πρώτο δευτερόλεπτο του ματς έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ, ενώ είχαν και τις απαντήσεις στον ελάχιστο χρόνο αντεπίθεσης των γηπεδούχων.

Πλέον η Μπασκόνια έχει ρεκόρ 16-11 και είναι 1 νίκη μακριά από την 4η Φενέρ που «αυτοκτόνησε» νωρίτερα. Επίσης οι Βάσκοι περιμένουν τον Παναθηναϊκό την Πέμπτη (23/2, 22:00) το βράδυ σε μία σπουδαία «μάχη».

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Λάρκιν

με 17 πόντους και 6 ασίστ, ο Μπάντινγκερ με 17 πόντους 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Σενγκέλια που έκανε double double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από τους Γερμανούς ξεχώρισε μόνο ο ΜακΝίλ με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Νίκος Ζήσης είχε 4 πόντους και 1 ασίστ.

Ένα ημίχρονο μόνο για... Βάσκους

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα στο παιχνίδι των παικτών του Σίτο Αλόνσο καθώς από πολύ νωρίς προηγήθηκαν με 8-1 (στο 9') και με 15-3 (στο 5') με τον Μπάντινγκερ να έχει 5 πόντους και τους γηπεδούχους να προβληματίζουν καθώς δεν είχαν μπει ακόμα στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και όχι μόνο προηγήθηκαν με 15 πόντους (26-11 στο 8'), αλλά έκλεισαν και την πρώτη περίοδο μπροστά με 31-11 (!). Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν ήταν εύκολο καθώς οι Βάσκοι ήταν εξαιρετικοί (43-29 στο 16'). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μπασκόνια να είναι μπροστά στο σκορ με 53-37 και παρότι έχασε την διαφορά των 20 πόντων είχε στα χέρια της την νίκης.

Χωρίς να «ιδρώσει» η Μπασκόνια

Στο δεύτερο ημίχρονο του ματς η Μπάμπεργκ συνέχισε να προσπαθεί να μειώσει το σκορ μέσα από την άμυνα της, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν έτοιμες τις απαντήσεις με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέσει σχεδόν καθόλου (62-47 στο 25'). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την Μπασκόνια να «εκτοξεύει» διαφορά στο +21 (74-53) και ουσιαστικά να «κλειδώνει» το μεγάλο διπλό. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος του αγώνα είχε ξεκάθαρα διαδικαστικό χαρακτήρα αφού όλα είχαν κριθεί με το σκορ στο 35ο λεπτό να είναι 84-59 και την Μπάμπεργκ να διαλύεται από τους αντιπάλους της. Τελικό σκορ 96-71 με την Μπασκόνια να παίρνει ένα μεγάλο και εύκολο διπλό στην Γερμανία.

Τα δεκάλεπτα: 11-31, 37-53, 53-74, 71-96

Μπάμπεργκ: Κοζέρ, Μέλι 4, Ζήσης 4, Νίκολιτς 4, Στάιγκερ 12(4), Τάις 11(1), Βερεμένκο 1, Ολίντε 2, ΜακΝίλ 17(3), Μίλερ 5, Χέρμαν 6(2), Ραντόσεβιτς 5

Μπασκόνια: Λάρκιν 17(3), Βόιγκτμαν 7(1), Χάνγκα 6(2), Σεντερέσκις, Μπομπουά 9(1), Μπλάζιτς 5(1), Ντιοπ 4, Τιγί 8(1), Λαπροβίτολα, Σενγκέλια 16, Μπάντινγκερ 17(1), Λουζ 7(1)