Λάντεσμπεργκ, ο λυτρωτής

Μια από τις πιο απρόσμενες νίκες πήρε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία με buzzer beater του Λάντεσμπεργκ επικράτησε εκτός έδρας της Φενερμπαχτσέ 81-79, για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έκανε ένα σπουδαίο δώρο στον Παναθηναϊκό, δίνοντάς του τη δυνατότητα να ελπίζει ακόμα και την 4η θέση στην διοργάνωση.

Καθίζηση στο δεύτερο δεκάλεπτο

Ο θυμόσοφος λαός μας, λέει, πως «η αρχή είναι το ήμισυ του παντός» και φαίνεται πως η Φενερμπαχτσέ αυτό το ...μότο είχε στο μυαλό της στο ξεκίνημα

της αναμέτρησης με τη Μακάμπι. Όλα έμοιαζαν ιδανικά για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, αφού μετά το αναγνωριστικό 4-4, λίγο πριν τα μισά της πρώτης περιόδου, οι Τούρκοι ανέβασαν τον ρυθμό τους κι έφτασαν στο 7’ τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (+11, 17-6) με οδηγούς τους Ντίξον και Γιουντό.

Οι Ισραηλινοί μείωσαν αρχικά στους 9 (19-10) με τον Άιβερσον, ωστόσο ο Βέσελι με τις δυο εύστοχες βολές έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +13 (23-10). Ο Λάντεσμπεργκ απάντησε με τρίποντο για το 23-13, όμως Νάναλι έκανε το 25-13. Εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +10 για τους Τούρκους, αφού ο Μέκελ έκανε το 25-15 στο τέλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν σειρά της Μακάμπι να απαντήσει στην καλή πρώτη περίοδο της «Φενέρ». Ο Μαχμούτογλου στο ξεκίνημα έστειλε στο +13 (30-17) τη διαφορά, με την ομάδα του Μπαγκάτσκις στη συνέχεια να τρέχει ένα επί μέρους σκορ 9-21 και να μειώνει με τον Οχαγιόν στο -1 (39-38) 43’’ πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Ο Κάλινιτς απάντησε στα 20’’ κι έστειλε την «Φενέρ» στα αποδυτήρια με το ισχνό 41-38.

Ντέρμπι και ανατροπή στο φινάλε

Στην τρίτη περίοδο, η Μακάμπι συνέχισε να πατά καλύτερα στο παρκέ, γεγονός που της έδωσε την ευκαιρία να πάρει ακόμα και το προβάδισμα (47-43), για πρώτη φορά στον αγώνα, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +8 (53-45 στο 25’), αφού η άμυνα της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν εκτός αγώνα.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα η Φενερμπαχτσέ, αφυπνίστηκε, έτρεξε ένα σερί 8-0 και ισοφάρισε σε 53-53 στο 28’. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι με το τριαντάλεπτο να κλείνει στο 59-56 με το buzzer beater του Βέσελι στην εκπνοή του χρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και να πηγαίνουν πόντο πόντο. Ο Βέσελι έδωσε για πρώτη φορά, μετά από αρκετή ώρα ανάσα τεσσάρων πόντων (79-75) στο 39’, με τον Λάντεσμπεργκ να μειώνει και πάλι στο καλάθι (79-77). Ο Τζο ισοφάρισε σε 79-79 κι ο Λάντεσμπεργκ με buzzer beater έδωσε μια απρόσμενη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 41-38, 59-56, 79-81.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γιουντό 13, Μαχμούτογλου 15 (5), Άντιτς 8 (2), Μπένετ, Νάναλι 8 (1), Βέσελι 10, Κάλινιτς, Ντίξον 11 (3), Ντατόμε 8 (2).
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπαγκάτσκις): Ραντ 8 (1), Σίλεϊ, Σίμπσον 14, Μέκελ 4, Πνίνι 5 (1), Οχαγιόν 10 (2), Λάντεσμπεργκ 22 (4), Τζο 13, Άιβερσον 5.