Το όνειρο απομακρύνθηκε στην Κλαϊπέντα...

Παρά την εξαιρετική για 37 λεπτά άμυνά του, ο Άρης γνώρισε την ήττα με 72-68 από τη Νεπτούνας Κλαϊπέντα για την 5η αγωνιστική του Last-32 του Eurocup και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι "κίτρινοι" κατάφεραν να δεχθούν μόλις 7 πόντους σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο και άλλους τόσους σε ισάριθμα λεπτά στην τέταρτη περίοδο, έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως στα τελευταίο τρίλεπτο δέχθηκαν 15 και σε συνδυασμό

με τη μεγάλη αστοχία από τη γραμμή των 6,75μ. (8/31 τρίπ., 25%) υπέστησαν την τρίτη και πιο οδυνηρή ήττα τους, καθώς το αποτέλεσμα αυτό περιόρισε σημαντικά τις ελπίδες πρόκρισης στα πλέι οφ του Eurocup.

Το φιλμ

O Μπουτκεβίτσιους πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ενώ λίγο αργότερο η Νεπτούνας προηγήθηκε με 6-2 (7:13’’), εκμτεαλλευόμενη το μουδιασμένο ξεκίνημα του Άρη. Στη συνέχεια, οι «κίτρινοι» βρήκαν τα πατήματά τους στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να πάρουν για πρώτη φορά τα ηνία του αγώνα στα μισά της περιόδου (8-9). Σ’ εκείνο το σημείο, η Νεπτούνας βρήκε μεγάλα σουτ από Γιούινγκ και Μπάντερ και με σερί 11-2 προηγήθηκε με +8 (19-11, 1:59’’), προτού ο Θοδωρής Ζάρας βάλει τέλος στο πρόβλημα του Άρη από τη γραμμή του τριπόντου, μιεώνοντας στους πέντε στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16, 10’). Με τον Μπάντερ να συνεχίζει να βομβαρδίζει από τη γραμμή των 6,75μ., οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (28-18, 8:09’’), βάζοντας από νωρίς δύσκολα στους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη. Παρόλα αυτά, οι «κίτρινοι» αντέδρασαν και με ένα γκολ-φάουλ του Ουάιτ, καθώς και ένα τρίποντο του ΜακΝιλ μείωσαν σε 30-26 (6:16’’)., ενώ λίγο αργότερα μείωσαν στο καλάθι (33-30, 4:54’’). Ορισμένες κακές επιλογές στην επίθεση και κάποια λάθη, έδωσαν την ευκαιρία στη Νεπτούνας να ξεφύγει με +7 (37-30, 3:37’’), όμως ο Άρης με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουάιτ έτρεξε ένα 2-7 σερί για το 39-37 (2:12’’), με όλους τους πόντους να προέρχονται από τον Αμερικανό άσο. Το ημίχρονο έληξε με τη Νεπτούνας μπροστά με 43-41, ωστόσο ο Άρης είχε ισορροπήσει πλήρως την κατάσηση, με την αναμέτρηση να ξεκινάει ουσιαστικά από την αρχή. Στην έναρξη του δευτέρου μέρους, Νεπτούνας και Άρης επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ αστοχίας, γεγονός που ωφέλησε τους Λιθουανούς, οι οποιοι προηγήθηκαν με 48-41 (6:36’’). Ο Ουότερς πέτυχε το πρώτο καλάθι των «κίτρινων» μετά από περίπου 4(!) λεπτά, ενώ με νέο δικό του καλάθι, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μείωσε σε 48-45 στα μισά της τρίτης περιόδου. Με πέντε προσωπικούς πόντους του Χάγκινς (ένα δίποντο κι ένα έμμεσο τρίπονο) ο Άρης πήρε μετά από πολλή ώρα το προβάδισμα (49-50, 1:10’’), με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία (50-50, 30’) και τον Άρη να παίζει εκπληκτική άμυνα αλλά να δυσκολεύεται αρκετά στο άλλο μισό του γηπέδου. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, μετά το τρίποντο του Ζαβάτσκας και την «απάντηση» του Τσούπκοβιτς (53-53, 8:35’’), οι δυο αντιπαλοι εκτελούσαν μόνο από τη γραμμή των 6,75μ. Δίχως αποτέλεσμα. Ο Άρης, όμως, διατηρώντας την πολύ σκληρή του άμυνα, προσπάθησε να επιτεθεί πιο ορθολογικά, και κατάφερε να τρέξει ένα μικρό σερί 0-4 για το 53-57 έξι λεπτά πριν το τέλος. Μάλιστα, το σερί διευρύνθηκε στο 0-7, καθώς ο Ουότερς πέτυχε το δεύτερο τρίποντό του στο παιχνίδι, δίνοντας «αέρα» 7 πόντων στην ομάδα του (53-60, 4:28’’), που αποτελούσε το μεγαλύτερο προβάδισμα των «κίτρινων» στο παιχνίδι. Ο Γιούινγκ «απάντησε» με δικό το τρίποντο υπό πίεση (56-60, 4:12’’), όμως ο Ξανθόπουλος επανέφερε τη διαφορά στο +7 (56-63), 3:24’’ πριν τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο, η Νεπτούνας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Έτσι, αρχικά μείωσε σε 61-63 (2:35’’), ενώ με τρίποντο του Μαζέικα πέρασε μπροστά με 64-63 1:03’’ πριν το φινάλε. Στην επόμενη επίθεση, ο ΜακΝιλ αστόχησε σε τρίποντο, ο Χανθόπουλος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως το ελεύθερο τρίποντο του Ουότερς δεν βρήκε στόχο. Αμέσως μετά, οι «κίτρινοι» πίεσαν πολύ ψηλά για το επιθετικό ριμπάουντ και εν συνεχεία για το κλέψιμο, με αποτέλεσμα η Νεπτούνας να βγάλει αιφνιδιασμό με τον Μαζέικα, ο οποίος πέτυχε γκολ-φαουλ, «γράφοντας» το 67-63, με 34 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Ουότερς αστόχησε εκ νέου σε βεβιασμένο σουτ τριών πόντων, ενώ αμέσως μετά αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, θέλοντας να σταματήσει το χρόνο. Με 2/2 βολές ο Γιούινγκ έκανε το 69-63, 22’’ πριν τη λήξη, κάτι που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Νεπτούνας. Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-41. 50-50, 72-68 Νεπτούνας (Αντομάιτις): Γιούιν 18 (2), Σίκσνιους 3, Μαζέικα 16 (1), Μπάντερ 11 (3), Ζαβάκας 16 (1), Πλέστεντ 2, Γκραντ 2, Μπιρούτα, Μπουτκεβίτσιους 4. Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 5 (1), Ουάιτ 14 (1), Ουότερς 16 (2), Δίπλαρος, Ζάρας 11 (2), Χάγκινς 10, Κοέν, Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 5 (1). Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ