Θετικός ο Μπιρτς, άνετα ο Καναδάς

Εύκολο έργο είχε η Εθνική Καναδά, η οποία «συνέτριψε» με 95-69 την αντίστοιχη της Κίνας, σε φιλικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε στην Ιταλία, στο πλαίσιο ενός τουρνουά προετοιμασίας, εν όψει του Προολυμπιακού Τουρνουά της Μανίλα. Οι παίκτες του Τριάνο, είχαν απλοποιήσει την κατάσταση για τους ίδιους, όταν στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 46-31, προσφέροντας εν συνεχεία σκορ και θέαμα.

Το ματς, πάντως, είχε και ελληνικό ενδιαφέρον, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να βρίσκεται στο γήπεδο, προκειμένου να παρακολουθήσει από κοντά τον Κεμ

Μπιρτς. Ο νέος σέντερ του Ολυμπιακού ήταν θετικός, παίζοντας σχεδόν 22 λεπτά στο παρκέ και σημειώνοντας 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και δύο ασίστ. Κορυφαίος των νικητών, ήταν ο Μπράντι Χέισλιπ με 33 πόντους, ενώ ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Φίλιπ Σκραμπ, έφτασε τους 5 πόντους, με δύο ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 23-8, 46-31, 67-51, 95-69