Τελείωσε αυτό που άρχισε ο Ερμής (65-58)

O Ερμής Λαγκαδά πανηγύρισε τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς τελείωσε με επιτυχία αυτό που ξεκίνησε το περασμένο Σάββατο. Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 65-58 του Ηρακλή στο παιχνίδι που έκλεισε το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής και το οποίο είχε διακοπεί λόγω της έντονης υγρασίας στο παρκέ που το καθιστούσε επικίνδυνο για τη σωματική ακεραιότητα των αθλητών. Το παιχνίδι συνεχίστηκε από το 12.25'' με το σκορ 25-16 υπέρ του Ερμή.

Με τον Δημήτρη Γαλάνη στο ντεμπούτο του στην άκρη του πάγκου, οι

γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στην πολύ καλή τους άμυνα (δέχθηκαν 27 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο) αλλά και στην εξαιρετική παρουσία των Θεοδωράκου και Μπένα. Ο τελευταίος ήταν ο παίκτης - κλειδί για τη νίκη, καθώς στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και όταν ο Ηρακλής με κορυφαίο τον Δέσπο ισσοφάρισε 58-58 (στο 38'), έβαλε πέντε συνεχόμενους πόντους (τρίποντο και δίποντο), δίνοντας... αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (63-58) και κρίνοντας ουσιαστικά τον νικητή.

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Λαζαρίδης-Συμεωνίδης
Τα δεκάλεπτα: 23-16, 32-31, 48-45,
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Γαλάνης): Καικλής 3 (1), Ελευθεριάδης, Θεοδωράκος 15 (3 τριπ., 9 ριμπ., 3 κλ.), Ακεψιμαίδης 10 (2), Παρίτσης 3, Μπένας 13 (1), Καλογιαννίδης 9, Σιώπης, Σαμαράς, Μανούσος 12.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κυρούδης): Μιχάλογλου 5, Ονάσογλου 4, Χρυσόπουλος 14 (1), Αράπης 2, Καραγκιολίδης, Κοθράς 9 (1), Μήτσιαλος 1, Αποστολίδης 5 (1), Δέσπος 18 (13 ριμπ.).