Τα αποτελέσματα του Eurocup

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική του Eurocup. Όλοι οι πρωτοπόροι των ομίλων διατήρησαν τα ηνία των ομίλων τους και οδεύουν άνετα προς την πρόκριση.

Η Κίμκι μετέτρεψε το ντέρμπι με την Ολύμπια Λιουμπλιάνας σε παράσταση για έναν ρόλο, διαλύοντας την με σκορ 105-77. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο "σεληνιασμένοι" και το απέδειξαν με το εκπληκτικό 36-14 του πρώτου δεκαλέπτου. Στην συνέχεια το ματς άνοιξε και η Ολύμπια ακολούθησε το ρυθμό των Ρώσων

με σκορ ημιχρόνου το 63-46. Στο δεύτερο μέρος το τέμπο έπεσε λίγο αλλά η Κίμκι συνέχιζε να αυξάνει τη διαφορά με την νίκη να έρχεται εύκολα. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Πόποβιτς με 20, Ράις με 18, Κόπονεν με 16 και Όγκουστιν με 16. Πρέπελιτς με 24 πόντους και Κανάτσεβιτς με 20 προσπάθησαν να σώσουν την παρτίδα, χωρίς τελικά να τα καταφέρουν.

Η Βόλγκογκραντ επικράτησε σε ένα ματς θρίλερ της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 69-67. Το ματς ήταν σε όλη του τη διάρκεια ντέρμπι με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Το ημίχρονο τελείωσε με 37-38 υπέρ των φιλοξενούμενων και όλα προμήνυαν το "χιτσκοκικο" φινάλε. Το σκορ ήταν 63-63 δύο λεπτά πριν τη λήξη αλλά το τρίποντο του Τράβις έδωσε αέρα τριών πόντων στους γηπεδούχους. Ο Ράιτ μείωσε σε 66-65 και έδωσε νέο ενδιαφέρον, αλλά ο Σμιθ αστόχησε στην ευκαιρία που είχε να κλέψει το ματς και ο Βίκτορ κλείδωσε το ματς ευστοχώντας σε βολές. Ο Τράβις με 23 πόντους ήταν ο MVP των γηπεδούχων, ενώ ο Ράιτ με 24 ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι φιλοξενούμενοι.

Η Ασεσόφτ Πλοιέστι του Μιχάλη Πελεκάνου δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 79-72 από την Λιέτουβος Ρίτας. Ο Έλληνας φόργουορντ αγωνίστηκε για 24'.34'' και πρόλαβε να πετύχει 8 πόντους με 4/4 δίποντα και να μαζέψει 5 ριμπάουντ, όντας από τους καλύτερους της ομάδας του.