Στον Μπουρούση το Copa Del Ray δια χειρός Γιουλ! (vids)

Το 24ο κύπελλο της ιστορίας της πανηγυρίζει η Ρεάλ Μαδρίτης του Γιάννη Μπουρούση (2π., 1/5 δίπ., 0/1 τρίπ., 6ριμπ., σε 19’), η οποία νίκησε τον τελικό του Copa Del Ray την Μπαρτσελόνα του Κώστα Παπανικολάου (2π., 1/1 δίπ., 0/4 τρίπ., 5 ριμπ., 1ασ., σε 23’) με 77-76. Το «ελ κλάσικο» ήταν συναρπαστικό από το ξεκίνημα του και κρίθηκε στο εύστοχο καλάθι του Σέρχιο Γιουλ στην εκπνοή (1''!!!) του αγώνα! Πλέον η «βασίλισσα» είναι πολυνίκης του θεσμού, αφήνοντας την «αιώνια» αντίπαλο της στα 23 τρόπαια. Κορυφαίοι των νικητών που επέστρεψαν στο

θρόνο τους μετά από έναν χρόνο απουσίας, ήταν ο MVP Νίκολα Μίροτιτς με 17π.(2/2δίπ., 2/4τρίπ., 7/8β., 11ριμπ., 1ασ., σε 35') και ο Ρούντι Φερνάντεθ με 19. Από πλευράς των ηττημένων ξεχώρισαν ο Μαρσελίνο Χουέρτας με 15 πόντους και ο Άντε Τόμιτς με 14.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα (4-8, 6-10), αλλά η Μπάρτσα ισορρόπησε αμέσως (12-12, 15-15) και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ, μετά από εύστοχο δίποντο του Μπραντ Όλεσον (17-16 1η περίοδος). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες χαλάρωσαν στην άμυνα (20-20, 27-27), βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και το πρώτο εικοσάλεπτο έκλεισε με τους «μπλαουγκράνα» να προηγούνται με 42-38. Στην επανάληψη, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με προσωπικό σόου του Ρούντι Φερνάντεθ προηγήθηκε 49-53 στο 25’. Οι τυπικά γηπεδούχοι όμως βρήκαν τις λύσεις και ισοφάρισαν σε 53-53 στο 27’ με τον Χουέρτας.

Καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι η λήξη του 3ου δεκαλέπτου βρήκε την Ρεάλ να προηγείται με βραχεία κεφαλή (59-60). Στο 4ο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 37’, όπου με ένα εύστοχο τρίποντο του Νίκολα Μίροτιτς, οι Μαδριλένοι ξέφευγαν με 7 πόντους (64-71). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά (73-75) , αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ με καλάθι και φάουλ (του παραλίγο μοιραίου Γιάννη Μπουρούση) του Μπραντ Όλεσον (76-75), 7’’ πριν το τέλος του τελικού! Ο Πάμπλο Λάσο δεν είχε τάιμ άουτ για να σχεδιάσει την τελευταία τους επίθεση. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ κλείστηκε από δύο παίκτες της Μπάρτσα και κατάφερε όμως να βρει ελεύθερο τον Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος στο 1’’ κατάφερε να σκοράρει και να πετύχει το νικητήριο σουτ, για το 77-76!

Τα δεκάλεπτα:17-16,42-38, 59-60, 76-77
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Χουέρτας 15 (8 ασ.), Ναβάρο 5, Όλεσον 11, Παπανικολάου 2, Ντόρσεϊ 7, Λόρμπεκ 8, Νάχμπαρ 7, Τόμιτς 14 (9 ριμπ.), Σάδα, Αμπρίνες 7, Τοντόροβιτς, Πούλεν.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ροντρίγκεθ 8, Γιούλ 9, Κάρολ 2, Φερνάντεθ 19 (3 ριμπ.), Ντάρντεν 2, Ρέγες 9 (6 ριμπ.), Μίροτιτς 17 (11 ριμπ.), Μπουρούσης 2 (6 ριμπ.), Σλότερ 4, Ντρέιπερ 5, Ντίεθ, Μεχρί.