Στο τέλος ξυρίζουν τον…Σπανούλη! (82-91) (vid)

Ο Ολυμπιακός, με τον Βασίλη Σπανούλη να δηλώνει παρόν στο τελευταίο 5λεπτο του αγώνα, έκανε την ανατροπή και πήρε το διπλό στην έδρα την Νίζνι με 91-82. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο όμως στην αρχή του δευτέρου οι Ρώσσοι πήραν κεφάλι εκμεταλευόμενοι τον Παρακχούσκι που βρέθηκε σε καλή μέρα. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αποδείχθηκαν «εφτάψυχοι» και στο τέλος έκαναν την ανατροπή και όντας ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών πήραν τελικά την νίκη στην παγωμένη Ρωσία.

Πρώτος σκόρερ για τους «Ερυθρόλευκους» ήταν ο Πρίντεζης που ήταν εκπληκτικός με 20 πόντους ενώ ακόμα 4 παίκτες των Πειραιωτών είχαν διψήφιο αριθμό. Για τους γηπεδούχους ο Παρακχούσκι είχε 25 πόντους με 11 ριμπάουντ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν «ποστάροντας» τον παίκτη που μάρκαρε ο Ρότσεστι προσπαθωντας έτσι να φθείρουν τον ηγέτη της Νίζνι, με τους Ρώσους έχοντας οδηγό τα τρίποντα, να κρατούν το προβάδιμα κάνοντας το 19-18 στο 6΄. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι σε απόσταση αναπνοής καθ’όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου και το έκλεισαν στο 24-24. Ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο με τα καλάθια να μπαίνουν το ένα μετ΄ατο άλλο, αλλά καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 2 πόντων. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το φωτεινό πίνακα να δείχνει τη Νίζνι μπροστά με βραχεία κεφαλή 42-41.

Με την αρχή της επανάληψης ο Παρακχούσκι έκανε μεγάλη ζημιά κοντά στο καλάθι, με την Νίζνι να παίρνει έναν «αέρα» 8 πόντων (53-41 23΄). Ο Ολυμπιακός με ένα σερί μάζεψε και πάλι την διαφορά και με στον Σλούκα να κερδίζει την κόρνα και να σκοράρει, έκλεισε την τρίτη περίοδο με το σκορ στο 66-63. Με τον Λοντζέσκι να συνδέεται με το Καλάθι ο Ολυμπιακός έφτασε στο -1 (73-72 34΄), ενώ όταν στην εξίσωση μπήκε και ο Σπανούλης, η ομάδα του Πειραιά πήρε μετά από πολύ ώρα το προβίδιμα με 78-79 (36΄). Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ολυμπιακός έδειξε την διαφορά εμπειρίας που έχει σε σχέση με τους παίκτες την Νίζνι και με τον Σπανούή να δηλώνει ΠΑΡΟΝ κράτησε το προβάδισμα που του έδωσε τελικά την νίκη με 82-91.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-41, 66-63, 82-91.

Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν, Παρακχούσκι 25 (11ρ.), Αντόνοφ 13 (3), Πατσάτσια 1, Κβοστόβ 5 (1), Κίνσεϊ11 (1), Ρότσεστι 18 (3), Κριβόσεεφ, Τόμπκινς 9 (1), Γκολόβιν.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 12 (3), Χάντερ 10, Ντάνστον 4, Σπανούλης 13 (2τρ. 6ασ.), Σλούκας 7 (1), Πρίντεζης 20 (1), Μάντζαρης 2, Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 5 (1), Ντάρντεν 10, Λοτζέσκι 6 (2).