Στο νήμα ο Αρης τον ΚΑΟΔ

Ο ΚΑΟΔ πήγε στο Αλεξάνδρειο αποφασιμένος να πουλήσει ακριβά το τομάρι του, έβαλε πολύ δύσκολα στον Αρη, όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν στο τέλος τις λύσεις και πρόσθεσαν άλλη μια νίκη στο ενεργητικό τους με σκορ 78-75.
Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με 7-3 στο 4' έχοντας στηριχτεί στην άμυνά του, αλλά όταν ο Βεζένκοφ βρήκε το δρόμο προς το καλάθι και η δική του άμυνα βελτιώθηκε, το σκηνικό άλλαξε. Με σερί 11-2 και 7 πόντους του ηγέτη του ο Αρης

προηγήθηκε με 14-9 στο 8' και με 20-12 στο δεκάλεπτο, ενώ τρία λεπτά αργότερα έφτασε την υπέρ του διαφορά στους 12 πόντους, 28-16.
Ο Κώστας Μέξας έκανε συνεχόμενες αλλαγές γα να βρει λύσεις στην επίθεση και τα κατάφερε. Με μπροστάρη τον Τσαλδάρη που έβαζε και μοίραζε και συμπαραστάτες του Ατκινς και Οντομ, ο ΚΑΟΔ άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, ισοφάρισε σε 36-36 στο 19' και στη λήξη του ημιχρόνου ο Αρης ήταν μπροστά με 39-36 και με όλα ανοιχτά για το δεύτερο ημίχρονο.
Οι Δραμινοί είχαν πιστέψει πια ότι μπορούσαν να φύγουν με κάτι καλό από το Αλεξάνδρειο και όλο και περισσότεροι παίκτες τους συνέβαλαν προς αυτή την κατεύθυνση. Ο Παπαμακάριος με τους Μισέλ και Οντομ καθοδήγησαν την ομάδα στν τρίτη περίοδο, της έδωσαν προβάδισμα με 49-48 στο 27' και το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 52-52.
Οι "ζεστοί" από την αρχή του αγώνα Βεζένκοφ και Νέμικ βρήκαν βοήθειες από τον Πάσαλιτς στην αρχή της τελευταίας περιόδου, έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στον Αρη με 62-59, αλλά ο Τρότερ αυτή τη φορά απαντούσε για τον ΚΑΟΔ κρατώντας την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής.
Το σκηνικό διατηρήθηκε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος και είχε καταστεί σαφές ότι όλα θα κριθούν στις λεπτομέρειες. Στο 70-68 ο ΚΑΟΔ έχασε τρία τρίποντα σε μία επίθεση, που την ανανέωνε με επιθετικά ριμπάουντ κι αυτή ήταν μια σημαντική λεπτομέρεια. Ο Νέιμικ ευστόχησε σε δύο βολές στη συνέχεια, έκανε το 72-68 με 57'' για τη λήξη.
Στα 15'' ο Τρότερ με δύο βολές μείωσε σε 74-73, ο Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ και αμέσως μετά ο Πάσαλιτς κέρδισε φάουλ και με δύο βολές έκανε το 76-73. Ο ΚΑΟΔ είχε μια επίθεση, ο Αρης έκανε φάουλ για να μη ρισκάρει τρίποντο στα 10'' και ήταν σειρά του Τρότερ να πάει σε βολές. Μείωσε σε 76-75, ο Αρης έκανε λάθος επαναφορά, αλλά ο Ριντ έπαιξε άμυνα στον Τρότερ, πήρε και φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό 78-75.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 16(2), Ριντ 10, Τόμας 5(1), Χαρίσης 5, Βεζένκοφ 20(2), Νέιμικ 15, Μούρτος 2, Αντεγκμπόγιε 5

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 4(1), Τρότερ 11(1), Χάρις, Ατκινς 10(2), Οντομ 12(1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 8, Λόε 8(1), Τσαλδάρης 11(1), Παπαμακάριος 11(2)