"Σεφτέ" για Νταρουσάφακα με Ερυθρό Αστέρα (vid)

Η Νταρουσάφακα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Top16 με το εντός έδρας 69-66 επί του Ερυθρού Αστέρα, μετά από έναν αγώνα - θρίλερ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην τύχη και είχε ήρωα των Τούρκων τον Αρσλάν.

Οι Σέρβοι έκαναν καλύτερη εκκίνηση στον αγώνα, με τον Ντάγκουμπιτς να τους δίνει ρυθμό και τον Κίνσεϊ σκορ και προηγήθηκαν με 12-6 στο 4' και με 19-13 στο 7'. Η Νταρουσάφακα ήθελε να παίξει κοντά το καλάθι με τον Ερντέν που αποδείχθηκε γρήγορα αντιμετωπίσιμος, όμως, το πρώτο ξέσπασμά της ήρθε με ηγέτη τον Γιαγκμπούρ. Με 7 δικούς του πόντους έδωσε

το πρώτο προβάδισμα με 20-19, το δεκάλεπτο έληξε με 21-19 και με το σερί να ολοκληρώνεται στο 11-0, οι Τούρκοι βρέθηκαν μπροστά με 23-19 στο 11'.
Η αντίδραση του Αστέρα ήρθε με τον Στίματς να προκαλεί φθορά μέσα στη ρακέτα και να φέρνει την ομάδα του μπροστά με 26-23 στο 13'30'', ενώ ένα λεπτό αργότερο οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 30-25 έχοντας τρέξει ένα σερί 11-2. Γκόρντον και Χαραγκόντι πήραν τα ηνία για τη Νταρουσάφακα, σκόραραν με προσωπικές ενέργειες, επανέφεραν την ομάδα τους στο προβάδισμα και στο ημίχρονο αυτή ήταν μπροστά με 41-37.

Η Νταρουσάφακα διατήρησε αυτό το ισχνό προβάδισμα μέχρι το 23', με το σκορ στο 43-39 και τον Ερντέν να έχει βρει και πάλι τρόπους για να σκοράρει, ο Αστέρας έκανε μία ακόμα αντεπίθεση που τον έφερε στο 45-47 του 25ου λεπτού με αιχμή του δόρατος τον Κίνσεϊ. Από εκείνο το σημείο άρχισε ένα...θρίλερ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν διαρκώς στο σκορ και την Νταρουσάφακα να κλείνει την περίοδο προηγούμενη με βραχεία κεφαλή, 55-54 βλέποντας και τον Μπιέλιτσα να παίρνει επιτυχημένες πρωτοβουλίες.

Οι Σέρβοι έκαναν μία ακόμα απόπειρα να μεταφέρουν ο παιχνίδι κοντά στο καλάθι και με αποτελεσματικό τον Στίματς προηγήθηκαν με 60-57 στο 32'30''. Οι Τούρκοι απάντησαν από μακριά με τον Αρσλάν και τον Χαραγκόντι και ένα λεπτό αργότερα είχαν επανέλθει στο προβάδισμα με 63-60, με τους πάντες στο γήπεδο να έχουν πειστεί πλέον ότι ένα θρίλερ ήταν σε εξέλιξη.

Η... σαδιστική ισορροπία στο 66-66 από το 37'30'', έσπασε στο 39' με τρίποντο του Αρσλάν στην τρίτη προσπάθεια για τέτοιο της Νταρουσάφακα μέσα σε μια επίθεση και πλέον οι Τούρκοι με το 69-66 είχαν πάρει το πάνω χέρι. Οι Σέρβοι αστόχησαν σε ισάριθμες προσπάθειες στην τελευταία τους επίθεση και έτσι η Νταρουσάφακα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μαχμούντι): Ουίλμπεκιν 4, Γιαγκμπούρ 10(2), Ρέντινγκ 4(1), Ερτνέν 14, Μαρκοϊσβίλι, Γκόρντον 8, Αρσλάν 10(2), Σλότερ 5, Χαραγκόντι 5, Μπιέλιτσα 9, Πρέλζντιτς

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 16(1), Ντάνγκουβιτς 6, Λάζιτς 2, Μίσιτς 4(1), Σιμόνοβιτς 6(2), Γκούνουριτς 2, Γιόβιτς 6, Μίλερ 5(1), Ζίρμπες 8, Στίματς 11

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.