Σε ματς θρίλερ με ανατροπές και δύο παρατάσεις, τα Τρίκαλα 102-98 τον Κόροιβο!

Τα Τρίκαλα με την γνωστή συνταγή, δηλαδή με την δύναμη της έδρας και την άμυνα, κέρδισαν δίκαια τον νεοφώτιστο Κόροιβο Αμαλιάδας σε ένα τρομερό ματς με δύο παρατάσεις! Το παιχνίδι ήταν πάντως δραματικό και κλειστό σε σκορ φυσικά και με τις άμυνες στην πρώτη γραμμή . Πάντως η θεσσαλική ομάδα κέρδισε δίκαια καθώς είχε συνέχεια μικρές διαφορές αν και πήγε να αυτοκτονήσει και πήγε στον έξτρα χρόνο. Στην 1η παράταση με την σειρά του αυτοκτόνησε ο Κόροιβος με +4 στα 40''! Και στην 2η παράταση τα Τρίκαλα

κέρδισαν δίκαια και πανηγύρισαν έξαλλα! Συγκλονιστικοί για τα Τρίκαλα Κάτζι και Μάταλον ενώ ο Ρόμπερς ήταν πολύ καλός για τους φιλοξενουμενους μαζί με τον Γιαννακίδη(5τρ)
Τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά (13-2) αλλά ο Κόροιβος βελτίωσε την άμυνα και γύρισε το ματς με 19-23 στο 12' και μετά ντέρμπι. Ο Αγγελόπουλος μείωσε με τρίποντο 66-64 στο 38', ο Τσούπκοβιτς έκανε με 1/2β το 67-64 , ο Τσούπκοβιτς έχασε το τρίποντο στα 44'' και ο Μπόουι έχασε 2β! Μάλιστα ο Κόροιβος πέτυχε καλάθι και φάουλ (67-67 στα 34΄΄) και στην συνέχεια αστόχησαν Μάταλον και Μάγκετ και παράταση! Eκεί ο Κόροιβος έδειξε ότι κερδίζει με το 79-83 στα 31''! Ο Μάταλον μείωσε 81-83 και ο Μάγκετ έκανε λάθος. Στα 12'' ο Μάταλον πάλι με ατομική προσπάθεια ισοφάρισε 83-83 και ο Ρόμπερτ εχασε την ευκαιρία να στείλει το ροζ φύλλο στην Αμαλιάδα. Στον 2η παράταση, τα Τρίκαλα πέρασαν με 93-88 στο 49' και είχαν και την μπάλα αλλά ο Βασίλιεβιτς μείωσε 93-91. Ο Μάταλον όμως με γκολ φάουλ έκανε το 96-91 και ουσιαστικά καθάρισε το ματς στα 25''!

Δεκάλεπτα: 19-18,31-31,56-52,67-67(κ.α),83-83(1η παρ) ,102-93
ΤΡΙΚΑΛΑ(Φλεβαράκης): Ινγκραμ 17, Τρέισι 3,Μπόουι 12(8ας),Τσούπκοβιτς 15,Πάνος 6,Σπανός Δεληγιάνης 7,Μάταλον 13, Βαρυτιμιάδης ,Κάτζι 26(5/10δ,4/6τρ,13ρ), Χουχούμης 3
ΚΟΡΟΙΒΟΣ(Μαρκόπουλος): Μαγκέτ 6(8ας), Ρόμπερτ 23(7/13δ), Γιαννακίδης 17(5/12τρ),Αγγελόπουλος 14,Παπαπέτρου,Ντέιβις 11(3/6τρ), Βασίλιεβιτε 5,Κανονίδης 4,Γκάρετ 11,Ντιμιτρίεφ 2