Ρέθυμνο - Πανελευσινιακός 75-69

Μπορεί το Ρέθυμνο να τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Πανελευσινιακό, αλλά τελικά αυτό ήταν που πανηγύρισε τη νίκη, αφού επικράτησε με 75-69, μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Οι κρητικοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκηνικό στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως δύο κρίσιμα τρίποντα του Τσόχλα και με ψυχραιμία από τις βολές, επέτρεψαν στο Ρέθυμνο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Το ματς είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν ελαφρύ προβάδισμα

στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Πανελευσινιακό να πιέζει διαρκώς και να "απειλεί" το Ρέθυμνο.

Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (38-33), όμως το δεύτερο φαινόταν πως θα ήταν ακόμα πιο... άγριο. Το Ρέθυμνο ξεκίνησε με δύο τρίποντα του Κόμματου και ένα του Πέτγουέι, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13 (49-36), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Πανελευσινιακός πραγματοποίησε σερί 7-0 και ισοφάρισε το ματς σε 61-61 δίνοντας νέα τροπή στο παιχνίδι. Από εκεί και πέρα, το Ρέθυμνο ήταν πιο ψύχραιμο στην επίθεση και πήρε ξανά τα ηνία στο σκορ καθώς με πέντε συνεχόμενους πόντους του Τσόχλα προηγήθηκε με τέσσερις (68-64) και ο Παπανικολόπουλος μείωσε στον έναν. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία από τις βολές και πήραν "αέρα" έξι πόντων φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 38-33, 57-50, 75-69.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Μπράουν 5 (1), Καλλινικίδης 2, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 7, Τσόχλας 10 (2), Ντούβνιακ 11 (1), Κόμματος 19 (3), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 2, Πέτγουέι 15 (2).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου, Παπανικολόπουλος 22 (4), Παπανικολάου 4, Δημακός 5 (1), Ραΐβιο 3 (1), Λιακόπουλος 19 (3), Δεληγιάννης 3, Καμπ 5, Τσιάκος 8.