Ρεσιτάλ Νταρουσάφακα και νίκη επί της Μπασκόνια

Η Νταρουσάφακα ήταν εντυπωσιακή στον εντός έδρας αγώνα με την Μπασκόνια, πέτυχε 14/22 τρίποντα, νίκησε δίκαια και άνετα στο δεύτερο ημίχρονο με 98-89, έφτασε το 9-8 παραμένοντας σε θέσεις πρόκρισης και άφησε τους Βάσκους στο 11-6, ακόμα ψηλά στη βαθμολογία και έχοντας διατηρήσει την διαφορά των 21 πόντων που είχαν νικήσει στη Βιτόρια, παρότι στο 38' οι Τούρκοι πήγαν στο +15 και.. απείλησαν. Τρομερό ματς από τον Μπέρτανς, εγγύηση το δίδυμο Ουιλμπέκιν - Ουαναμέικερ.

Η Μπασκόνια έγινε από νωρίς το αφεντικό του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο. Με πιεστική άμυνα

που "εγκλώβισε" Ουλιμπέκιν και Ουαναμέικερ και με επιθέσεις κοντά στο καλάθι για να εκμεταλλευτεί την απουσία του τραυματισμένου Ερντέν, έκανε από νωρίς σαφείς τις προθέσεις της.

Στο 5' το σκορ ήταν 4-8 και το "4" των γηπεδούχων έδειχνε... απόγνωση και στο 6' 30'' η διαφορά είχε φτάσει σε διψήφια τιμή, 6-17, με τον Χάνγκα να σέρνει τον επιθετικό χορό έχοντας σκοράρει μόνο του έναν παραπάνω πόντο από όλη τη Νταρουσάφακα.

Ο Μπλατ άρχισε τα... δραστικά μέτρα. Πίεση σε όλο το γήπεδο, Κλάιμπερν, Μπέρτανς και Ζίζιτς στο παρκέ και οι Τούρκοι άρχισαν σταδιακά να βγάζουν ενέργεια και να... εμφανίζονται στο παρκέ. Στο 8'30'' είχαν μειώσει στους 4, 13-17 και το δεκάλεπτο έληξε με 20-24 με ένα εντυπωσιακό φινάλε εκατέρωθεν, αφού σε 40 δευτερόλεπτα μπήκαν 10 πόντοι (!) με τετράποντο Μπέρτανς, τρίποντο Μπομπουά και τρίποντο Ουιλμπέκιν.

Στο 11', ήρθε η πρώτη ισοπαλία του αγώνα, με τον Μπέρτανς να κάνει το 24-24 και αμέσως μετά μια τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Αλόνσο έφερε το πρώτο προβάδισμα των γηπεδούχων. Μέσα η βολή, καλάθι ο Μόερμαν και 27-24 για το σερί 10-0 της Νταρουσάφακα που είχε πάρει πια στα χέρια της τον ρυθμό και την ψυχολογία του αγώνα.

Το 31-27 στο 13' και κυρίως ο ασταμάτητος Μπέρτανς που σκόραρε όπως ήθελε και είχε φτάσει τους 10 πόντους, ανάγκασαν τον Αλόνσο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, βλέποντας την άμυνα των πρώτων λεπτών να ανήκει σε... μακρινό παρελθόν.

Ο Χάνγκα κράτησε όρθια τη Μπασκόνια σε αυτό το δύσκολο διάστημα. Εφτασε τους 13 πόντους με δύσκολα τρίποντα και στο 15' το σκορ ήταν 36-34 και είχε ανακοπεί το... κύμα αντεπίθεση των Τούρκων και με ένα τρίποντο του Βότιμαν οι Βάσκοι ανέκτησαν το προβάδισμα με 37-36 στο 15'30''.

Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τη Νταρουσάφακα να προηγείται με βραχεία κεφαλή, 47-46, να έχει πάρει τα ηνία του αγώνα αλλά χωρίς να της επιτρέψει η Μπασκόνια να ξεφύγει και με τον υψηλό ρυθμό του αγώνα, τα πάντα να μοιάζουν ανοιχτά για τη συνέχεια.

Το 48-49 στο 22' ήταν το... ερέθισμα για να πατήσει το γκάζι η Νταρουσάφακα και ν αρχίσει να θέτει βάσεις νίκης. Ο "σεληνιασμένος" Μπέρτανς μαζί με τους Ουαναμέικερ και Ουιλμπέκιν "εκτελούσαν" από μακριά, η άμυνα μέσα στην ρακέτα ήταν αποτελεσματική και περιόρισε την δράση του Ντιοπ και τον Σενγκέλια και οι Τούρκοι σταδιακά άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά. Στο 28'30'' έφτασαν για πρώτη φορά στο +9, με το 70-61 και τόση ήταν και στο φινάλε της περιόδου, με το 77-68 να προέρχεται από τους 21 του Ουναμέικερ και την ομαδική καλή προσπάθεια.

Η πρώτη διψήφια διαφορά, στο +11 με το 84-73 ήρθε από τα χέρια του Μπέρτανς στο 34', το +14 στο 35'30'' με το 88-74 έμοιαζε φυσιολογικό αφού η μεν Νταρουσάφακα είχε ρυθμό και ισορροπία και στις δύο πλευρές του γηπέδου, η δε Μπασκόνια ήταν εγκλωβισμένη σε ανορθόδοξες "μπούκες" προς το αντίπαλο καλάθι που δεν έφερναν αποτέλεσμα. Το 95-80 στο 37'30'' δημιούργησε ενδιαφέρον και για τη διαφορά, αλλά οι Βάσκοι την κράτησαν άνετα τελικά κάτω από τους 21 που είχαν νικήσει στην έδρα τους.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μπλατ): Ουιλμπέκιν 17(4), Μπατούκ 2, Ουαναμέικερ 21(4), Κλάιμπερν 14, Μόερμαν 15(3), Αλντεμίρ, Αντερσον, Ζίζιτς, Μπέρτανς 29(3), Χαραγκόντι

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Αλόνσο): Λάρκιν 10, Μπαρνιάνι, Βόιτμαν 10(1), Χάνγκα 19(3), Σεντεκέρσκις, Μπομπουά 8(2), Μπλάζιτς 3(1), Ντιόπ 2, Τιλί 10(2), Σενγκέλια 13, Μπάντινγκερ 12(1), Λουθ 2

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.