Πρίντεζης όπως... στην Πόλη!

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Ολυμπιακός δεν "εμφανίστηκε" στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε όμως με ήρωα τον Γιώργο Πρίντεζη να κερδίσει τον Ερυθρό Αστέρα με 66-64 στην παράταση. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 13 στο ημίχρονο (17-30), αλλά στο δεύτερο μέρος έπαθαν καθίζηση, οδήγησαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο και εν τέλει πήραν το διπλό.

Εξαιρετικός για τους Πειραιώτες ο Κώστας Παπανικολάου με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ όπως και ο Δημήτρης Αγραβάνης που είχε 16 πόντους. Ο Γιώργος Πρίντεζης

είχε 15 και το καθοριστικό γι' άλλη μια φορά "πεταχτάρι" της νίκης. Για τον Ερυθρό ο Μάρκο Γκούντουριτς είχε 14 πόντους και ο Τσαρλς Τζένκινς 13.

Άμυνα και μόλις στο +13 του ημιχρόνου

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στην πρώτη περίοδο και έλεγξε τον ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα. Παπανικολάου και Πρίντεζης πυροβόλησαν από τα 6.75μ ενώ Τζένκινς και Μίτροβιτς προσπαθούσαν για τον Ερυθρό. Το σκορ στα πρώτα τεσσεράμισι λεπτά ήταν 7-10 υπέρ των Πειραιωτών. Ακολούθησε τρίποντο του Μάντζαρη και καλάθι του Γκριν για το +8, την μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείντο το σημείο. Η άμυνα του Ολυμπιακού είχε κρατήσει χαμηλά τους Σέρβους και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 9-17, με τους «ερυθρόλευκους» να είχαν ευκαιρία και για μεγαλύτερο προβάδισμα.

Με τον Λάζιτς να πετυχαίνει ένα εύκολο λέι απ ο Αστέρας μείωσε στους 6 αλλά ο Γουότερς απάντησε άμεσα για το 19-11 του Ολυμπιακού. Σε μεγάλο ποσοστό οι αμυντικές προσπάθειες των πρωταθλητών Ελλάδας ήταν επιτυχημένες, με κύριους πρωταγωνιστές τους Παπανικολάου και Γιανγκ. Πέντε σερί πόντοι του Αγραβάνη διαμόρφωσαν το 24-11 και ανάγκασαν τον κόουτς Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Με 4’ και 15’’ για το ημίχρονο ο Μπιρτς έκανε το 26-13 για το double score, την ώρα που ο Ερυθρός δεν είχε βρει στόχο από το τρίποντο. Μετά από αρκετή ώρα ο Τζένκινς με χορευτική κίνηση πέτυχε ένα πολύ ωραίο λέι απ και έκανε το 15-26. Χαμένες προσπάθειες εκατέρωθεν και το ημίχρονο τελείωσε με 17-30.

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να βελτιώσει τα ποσοστά του καθώς δεν είχε εκμεταλλευτεί τα 7/23 σουτ του Ερυθρού και τα 11 λάθη των Σέρβων στο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 8/17 δίποντα και 4/13 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 λάθη.

Ερυθρός όπως... Γαλατά και παράταση!

Ο Κούζμιτς κατέβασε στους 11 προσωρινά, πριν ο Πρίντεζης με την γνωστή του κίνηση κάνει το 32-19. Οι Σέρβοι μείωσαν στους 7 και είχαν μπλοκάρει την επίθεση του Ολυμπιακού. Ο Γουόλτερς με μακρινό τρίποντο έκανε το 25-32 και αμέσως ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε το τάιμ άουτ. Αυτό λειτούργησε, όπως φάνηκε, καθώς ο Παπανικολάου ξεκόλλησε τους Πειραιώτες με τρίποντο και ο Πρίντεζης έκανε το 37-28. Και πάλι ο «Παπ» έστειλε τον Ολυμπιακό στο +11, 28-39. Γουόλτερς και Μπιέλιτσα έκαναν το 32-39, με τον Ερυθρό να παλεύει να κρατηθεί στο ματς. Κάποια στιγμή οι Σέρβοι θα έβρισκαν στόχο από μακριά, κάτι που έκανε με του Γκούντουριτς, Σιμόνοβιτς και Ντάνγκουμπιτς, φέρνοντας το ματς στον πόντο, 41-42. Με επιμέρους σκορ 26-12, ο Αστέρας προσπέρασε στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου για το 43-42.

Σε βραδιά παρόμοια με της προηγούμενης Παρασκευής κόντρα στην Γαλατάσαραϊ, εξελισσόταν το ματς για τον Ολυμπιακό. Ο Γκούντουριτς με νέο τρίποντο έκανε το 46-42 για την μεγαλύτερη διαφορά του Ερυθρού Αστέρα. Ασταμάτητοι φαίνονταν οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς, έχοντας και την υποστήριξη της καυτής «Κόμπανκ Αρένα». +8 με τον Μπιέλιτσα και 50-42 για τους Σέρβους. Ο Αγραβάνης βρήκε στόχο για το 50-45 αλλά ο Τζένκινς ήταν εκεί για δικό του τρίποντο και το 53-45. Ο πάουερ φόργουορντ του Ολυμπιακού όπλισε ξανά και μείωσε στους 5, με τεσσεράμισι λεπτά για το τέλος. Συνέχιζε ο Αγραβάνης το σκοράρισμα και με γκολ φάουλ, κατέβασε στους 2, 53-51. Η είσοδος του Μιλουτίνοφ βοήθησε τους Πειραιώτες, καθώς πήραν το πέμπτο ομαδικό φάουλ των Σέρβων. Το ίδιο βέβαια συνέβη και για τον Αστέρα, αφού ο Γκριν έδωσε στον Λάζιτς την ευκαιρια για βολές. 53-51, δύο λεπτά πριν την λήξη. Δύο βολές του Αγραβάνη και 53 «όλα, αλλά ο Τζένκινς πατώντας την γραμμή έκανε το 55-53. Εκ νέου ισοφάριση από τον Παπανικολάου αλλά ο Γκούντουριτς πέτυχε ένα μεγάλο και δύσκολο τρίποντο για το 58-55. Και πάλι Χ στον αγώνα με τρίποντο του Πρίντεζη! Ο Μάντζαρης αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, 58-58!

Με 1/4 βολές του Πρίντεζη ξεκίνησε το έξτρα πεντάλεπτο ενώ ο Γκούντουριτς διαμόρφωσε το 61-59 υπέρ των Σέρβων. Ο Παπανικολάου με καλάθι-φάουλ έκανε το 62-61 για τον Ολυμπιακό, με δυόμισι δραματικά λεπτά να απομένουν. Με λέι απ του Σιμόνοβιτς το προβάδισμα άλλαξε ξανά χέρια. 2/2 από τον Μάντζαρη και πάλι μπροστά οι Πειραιώτες. Ο Τόμπσον ισοφάρισε, ο Μάντζαρης αστόχησε από τα 6.75μ και στην επόμενη επίθεση ο Σπανούλης έκανε βήματα. Οι διαιτητές χρειάστηκαν το άμεσο ριπλέι για να δώσουν την μπάλα στον Ολυμπιακό ύστερα από λάθος του Γκούντουριτς. Έμεναν 20.9’’ για τους «ερυθρόλευκους» και ο Πρίντεζης έδωσε την νίκη με το "πεταχτάρι" στα 3 δευτερόλεπτα! Τελικό σκορ 64-66!

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 17-30, 43-42, 58-58 (κ.α.), 64-66

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουόλτερς 7(1), Τόμπσον 1, Ντάνγκουμπιτς 5(1), Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 2, Σιμόνοβιτς 9(1), Τζένκινς 13(1), Γκούντουριτς 14(3), Κούζμιτς 8, Μπιέλιτσα 4.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8, Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Γουότερς 2, Αγραβάνης 16(3), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 15(2), Παπανικολάου 17(2), Μάντζαρης 5(1).