Πλησιάζουν το αρνητικό ρεκόρ οι Σίξερς (vid's)

Δεν είναι μόνο τα ρεκόρ και τα ευχάριστα ειδήσεις, αλλά και τα αρνητικά γεγονότα πολλές φορές αποτελούν πρώτο θέμα στην επικαιρότητα. Έτσι συμβαίνει και με τους Σίξερς, οι οποίοι μετά την εντός Φιλαφέλφεια ήττα από τους Σπερς με 103-109, έφτασαν στο 0-17 και απειλούνται στο να καταγράψουν ένα από τα πλέον αρνητικά ρεκόρ στην ιστορία του NBA. Συγκεκριμένα, οι Νετς ξεκίνησαν με 0-18 το πρωτάθλημα την περίοδο 2009-2010, και αν οι Σίξερς

δεν πετύχουν κάποια νίκη με Μινεσότα εκτός και Οκλαχόμα εντός, θα κάνουν πλέον δικό τους το πλέον αρνητικό ρεκόρ του NBA. Στον αγωνιστικό τομέα τα «Σπιρούνια» προηγήθηκαν και με +24 (33-57), με τους γηπεδούχους στην ύστατη προσπάθεια τους να μειώνουν την διαφορά στο σκορ ως και το -5 (96-101), με τον Κάχι Λέοναρντ με γκολ-φάουλ να καθαρίζει την μπουγάδα. Ο Κάχι Λέοναρντ είχε 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για την Φιλαδέφλεια, μια ομάδα μόνος του με double-doulbe ήταν ο Μάικλ-Κάρτερ Ουίλιαμς με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Την 8η τους νίκη στα τελευταία 10 παιχνίδια πήραν οι Νάγκετς αλλά...τα χρειάστηκαν καθώς μπορεί να επικράτησαν με 103-101 των Τζαζ στην Γιούτα, αλλά χρειάστηκε να απολέσουν διαφορά 22 πόντων (56-34), με την οποία είχαν προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι, ο Ται Λόουσον με ένα πολύ δύσκολο καλάθι τους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα με 99-101 λίγα πριν το τέλος της αναμέτρησης, με τον Ντάνιελ Άρθουρ με 2/2 βολές να σφραγίζει τη νίκη για τους «Σβόλους». Για τους Νάγκετς από 15 πόντους είχαν οι Ται Λόουσον και Ουίλσον Τσάντλερ, ενώ για την Γιούτα, που αγωνίστηκε χωρίς τον Ντέρεκ Φέιβορς (ταλαιπωρούταν με ίωση), 25 πόντους είχε ο Γκόρντον Χαιουάρντ.