Πλήρωσε την αστοχία του ο Ολυμπιακός (vid)

Την αστοχία του στο δεύτερο ημίχρονο πλήρωσε ο Ολυμπιακός, που ηττήθηκε σε ένα μεγάλο ντέρμπι από την Ρεάλ Μαδρίτης με 79-73. Οι Πειραιώτες έχουν πλέον 19-9 και οι Ισπανοί 21-7.

Στην καλύτερτη του εμφάνιση, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ πέτυχε 18 πόντους ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης σημείωσε 10. Για την "βασίλισσα" ο Σέρχιο Γιουλ σταμάτησε στους 21, όσους είχε και ο Άντονι Ράντολφ.

Μιλουτίνοφ vs Ράντολφ

Η

Ρεάλ πήρε το τζάμπολ αλλά ο Αγιόν έκανε το πρώτο λάθος, πετώντας την μπάλα έξω. Ο Παπανικολάου άνοιξε το σκορ για την άμεση απάντηση του Ρέγες. Μετά το άστοχο λέι απ του Σπανούλη, ο Γιουλ έκανε το 4-2 για τους Ισπανούς. Ο Αγραβάνης άνοιξε λογαριασμό με τρίποντο και ο Μιλουτίνοφ διαμόρφωσε το 10-6. Στο 7’, ο Σέρβος σέντερ είχε ήδη 9 πόντους. Οι Πειραιώτες κατάφεραν με υπομονή στο παιχνίδι τους να ξεφύγουν με 8, 18-10, και ο Παπαπέτρου, καρφώνοντας εντυπωσιακά, έβαλε φωτιά στου ΣΕΦ. Ωστόσο η «βασίλισσα» με επιμέρους 9-2 μείωσε στο 20-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Χάντερ έβαλε μπροστά την Ρεάλ αλλά ο Γκριν με το δεύτερο τρίποντο του Ολυμπιακού έκανε το 23-21. Στην συνέχεια ο Ράντολφ έκοψε εντυπωσιακά τον Μπιρτς και στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε. Η είσοδος του Γιανγκ έδωσε δύναμη στην ρακέτα των γηπεδούχων ενώ το σκορ στο 14’ ήταν 25-25. Έμμεσο τρίποντο του Αγραβάνη και 28-27 για τους «ερυθρόλευκους». Οι παίκτες του Λάσο πήραν τα ηνία με το τρίποντο του Ράντολφ αλλά ο Λοτζέσκι «συνδέθηκε» για το 31-30. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 37-37.

Υπεροχή για τον Ολυμπιακό στα ριμπάουντ (23-17), σχεδόν ίδιες ασίστ (8-9) και λάθη (7-9).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τρίποντα των Παπανικολάου και Σπανούλη για το 43-37, πριν την απάντηση του Τέιλορ. Το 43-40 δεν άλλαξε για σχεδόν 3 λεπτά. Νέο τρίποντο από τον Μάντζαρη, ενώ Παπανικολάου και Γιουλ διαμόρφωσαν το 48-42. Γρήγορο 5-0 της Ρεάλ και το ματς παιζόταν πλέον στον πόντο. Η ευστοχία του Ολυμπιακού στις βολές (8/9) ήταν καθοριστική στο ισχνό προβάδισμα. Οι Ισπανοί προσπέρασαν με σουτ του Γιουλ για το 52-56 στο 28’. Τέλος στην τρίτη περίοδο με το σκορ στο 54-58.

Ο εκ των κορυφαίων της Ρεάλ, Ράντολφ, της έδωσε αέρα 6 πόντων, 56-62, στο 32’. Η αστοχία του Ολυμπιακού του στερούσε το δικαίωμα να πλησιάσει. Με διείσδυση του Σπανούλη οι Πειραιώτες μείωσαν στους 4. Επτάμισι λεπτά για την λήξη και οι Ισπανοί συνέχισαν να προηγούνται (58-64). Ο Γιουλ έβρισκε εύκολα χώρους και είτε με την δημιουργία του είτε με την εκτέλεσή του κρατούσε την Ρεάλ σε απόσταση ασφαλείας. Το σκορ στο 36’ ήταν 62-68. Μάντζαρης και Σπανούλης έφεραν το ματς στους 4, 68-72, 1’ και 55’’ πριν το τέλος. 1/2 βολές από τον Γιουλ, λέι απ του Παπανικολάου και 70-73! +5 από τον Γιουλ, πριν ο Σπανούλης ευστοχήσει σε μία βολή. 28.8’’ για το τέλος και η Ρεάλ προηγούνταν 77-71. Μέσα σ’ όλα ο Λοτζέσκι αποχώρησε υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια, ύστερα από άσχημο πέσιμο στο παρκέ σε φάουλ του Τόμπκινς. Τελικό σκορ στο ΣΕΦ 73-79.

Δεκάλεπτα: 20-19, 37-37, 54-58, 73-79

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 7(1), Μπιρτς, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 9(2), Γουότερς 2, Αγραβάνης 10(1), Μιλουτίνοφ 18, Παπανικολάου 11(1), Μάντζαρης 5(1), Λοτζέσκι 3(1).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 21(1), Ντρέιπερ, Φερνάντεζ, Ντόντσιτς 4, Ματσιούλις 7(1), Ρέγες 4, Αγιόν 2, Κάρολ 2, Χάντερ 10, Γιουλ 21(2), Τόμπκινς 3(1), Τέιλορ 5(1).