Παραμένει στο κυνήγι της οχτάδας η Νταρουσάφακα

Η Νταρουσάφακα πήρε τελικά την νίκη ενάντια στην Γαλατά (73-67) και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της οχτάδας και ελπίζει σε ήττα του Ερυθρού Αστέρα στην έδρα της Μπαρτσελόνα.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην νίκη με μεγάλους πρωταγωνιστές του Ουόναμέικερ (22 πόντοι, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κλάιμπερ (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Ουίλμπεκιν (13 πόντοι, 3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ), οι οποίοι κράτησαν ζωντανές τις ελπίδες για είσοδο στην οχτάδα, από την άλλη η αδιάφορη αλλά μαχητική Γαλατασαράι είχε σε καλή μέρα τον Μιτσοφ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους,

1 τρίποντο και 5 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Το παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε δυναμικά και η φιλοξενούμενη Γαλατά, πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο 6 λεπτό, με τον Πλάις να κάνει το 9-11. Οι φιλοξενούμενοι στο 7’ με τρίποντο του Ντέι ανέβασαν την διαφορά στο +7 από την Νταρουσάφακα, με την πρώτη περίοδο λήγει με 16-18. Στο 13’ η Νταρουσάφακα έφτασε το ματς στα ίσα (24-24) μετά από τρίποντο του Ουόναμεϊκερ. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Γαλατά να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ 39-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο 1μιση λεπτό μετά την έναρξη του, οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι εκ νέου στα ίσα (42-42), ενώ στο 27’ η διαφορά έφτασε στους +10 υπέρ της Νταρουσάφακα, ενώ η τρίτη περίοδος τελείωσε με 61-52 υπέρ της Νταρουσάφακα. Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο λεπτό της τέταρτης περιόδου μείωσαν (61-57) στους τέσσερις πόντους, με τρίποντο του Μίτσοφ, ενώ λίγο αργότερα με εύστοχες βολές του Πλάις η Γαλατά μείωσε στους δυο πόντους. Τρία λεπτά πρν την λήξη η Νταρουσάφακα αύξησε την διαφορά στους +7 με δυο πόντους του Κλάιμπερν. Τελικά η Νταρουσάφακα η οποία ήταν κακή στο πρώτο μέρος πήρε την νίκη απέναντι στην Γαλατασαράι, με τελικό σκορ 73-67.