"Παραμυθένιος" Άρης στο φινάλε

Δύσκολη αλλά σημαντική νίκη πέτυχε ο Αρης εκτός έδρας απέναντι στην Δανέζικη Μπαάκεν Μπέαρς με 92-78 για την 9η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Η διαφορά ήρθε στο τελευταίο 5λέπτο για τους Αρειανούς, οι οποίοι με τη νίκη τους αυτή κατάφεραν να εδραιωθούν στην 4άδα του Ομίλου τους και να παραμένουν στο παιχνίδι της διεκδίκησης της πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το τζάμπολ μέχρι και το φινάλε. Στο 1ο δεκάλεπτο η ομάδα από το Ααρχους πήρε κεφάλι με 22-20, έχοντας σε καλή μέρα τον Νταρμπό

και τον Ακοόν Πουρσέλ, οι οποίοι κρατούσαν "ζωντανούς" τους Δανούς.

Στη συνέχεια, όμως, οι άμυνες έσφιξαν και ο Αρης έδειξε το μαχητικό του χαρακτήρα, καθώς δέχτηκε μόλις 14 πόντους σε 10' με αποτέλεσμα να κλειδώσει το ημίχρονο, με βραχεία κεφαλή 36-39. Οι Κάμινγκς και Ντραγκίσεβιτς ήταν τα "όπλα" του Πρίφτη, οι οποίοι πήραν από το χέρι τους "κίτρινους" και τους έβαλαν μπροστά στο σκορ.

Στο ίδιο έργο θεατές και στην 3η περίοδο, καθώς είχαμε τους ίδιους πρωταγωνιστές στο ίδιο έργο! Ο Αρης συνέχισε να συντηρεί τη μικρή διαφορά που είχε πάρει στο ημίχρονο και να μπει στο τελαυταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 4 πόντων και σκορ 56-60. Στο 4ο δεκάλεπτο, όμως, ένα σερί 8-0 στην αρχή για τους "κίτρινους" με δύο τρίποντα από Τζένκινςς και Ξανθόπουλο και ένα δίποντο από Ντραγκίσεβιτς, έδωσαν... αέρα 12 πόντων 8' πριν το φινάλε. Οι Δανοί, απάντησαν γρήγορα και μείωσαν σε 61-68. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Αρη έκαναν ένα εντυπωσιακό επιθετικά δεκάλεπτο, καθώς πέτυχαν 32 πόντους και κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη έχοντας και μια διαφορά 14 πόντων με το τελικό 92-78.

Κορυφαίο δίδυμο για τον Αρη ήταν οι Ντραγκίσεβιτς (18) και Τζένκινς (14), ενώ εξίσου σημαντική ήταν η βοήθεια του Ξανθόπουλου (12) ιδιαίτερα από την περιφέρεια. Επόμενος αγώνας για τους "κίτρινους" είναι με τη Ναχαρίγια στη Θεσσαλονίκη, την επόμενη Τρίτη (20/12) στις 21.00.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-39, 56-60, 78-92.

Μπάακεν Μπέαρς (Στέφεν Γουίτς): Νταρμπό 14 (1), Ακόον Πουρσέλ 21, Μπεργκ 2, Λαρκ 15 (2), Ιβερσεν, Ντιουφ, Γκέσελ 12 (2), Κριστόφερσεν 4, Τόμαν 2, Τίμπολτ, Λοβενστάινβ 3 (1), Κιτσινγκ 5 (1).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ 2, Ξανθόπουλος 12 (3), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 9, Τζένκινς 14 (4), Κάμινγκς 19 (2), Ζάρας 9 (1), Μούρτος 2, Χρηστίδης, Σίμτσακ 7, Ντραγκίσεβιτς 18 (2).